Rusko se bojí básníků a zavírá je

Básník a rocker Nikolaj Dajněko dostal čtyři roky trestanecké kolonie za to, že veřejně recitoval své „antimobilizační“ verše. 

Rusko se bojí básníků a zavírá je
Slyšení o prodloužení vazby aktivistů Arťoma Kamardina, Nikolaje Dajněnka a Jegora Štovba, obviněných z podněcování k nenávisti vůči účastníkům zvláštní vojenské operace, u okresního soudu v Tverskoj | foto Profimedia.cz

V Rusku se toho poslední dobou smí čím dál tím méně a vězení už hrozí i za recitování veršů. Tverský okresní soud v Moskvě poslal za údajné „podněcování k nenávisti“ a „výzvy k protistátní činnosti“ na čtyři roky do trestanecké kolonie básníka a rockového hudebníka Nikolaje Dajněka. 

Ve středu o tom s odvoláním na tiskové oddělení soudu informoval server Lenta.ru, podrobnější informace o případu pak přinesla ruská sekce Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Za mříže se Dajněko dostal kvůli tomu, že spolu s jinými básníky veřejně recitoval vlastní verše, v nichž kritizoval vpád na Ukrajinu a Putinem právě vyhlášenou mobilizaci. Podvratné protistátní recitace se měl dopustit loni 25. září u pomníku Vladimira Majakovského v Moskvě. 

Padni na kolena

Spolu s Dajněkem u Majakovského pomníku vystoupili ještě dva další básníci – Arťom Kamardin a Jegor Štovba. Hned na druhý den provedla policie v bytě, v němž trojice žila, razii. Básníci byli podle RFE/RL zbiti a jeden z nich sexuálně napaden. Na jednom z kanálů sociální sítě Telegram se pak objevilo video zachycující Dajněka, Kamardina a Štovbu, jak klečí na zemi a – s tvářemi plnými modřin – se omlouvají za to, co dělali.

O tři dny později je soud poslal do vazby. Kamardin a Štovba na své procesy podle ruského tisku ještě čekají.