Rusko plyn ani ropu do Česka dodávat nepřestane

Roztržka mezi Ruskem a Českem vypadá velmi vážně a mnozí se ptají, zda Rusko nepotrestá Českou republiku a potažmo i celou EU „utažením kohoutů“ u plynovodů a ropovodů. Taková možnost je ale velmi nepravděpodobná.

Rusko plyn ani ropu do Česka dodávat nepřestane
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ruský prezident Vladimir Putin mluvil o „nepřekročitelných mezích“, které nepřátelé jeho země chtějí překročit a budou za to tvrdě a rychle potrestáni. Navíc sám vládce Kremlu rozhodne, kde tato linie leží.

Tato slova sice vypadají téměř jako vyhlášení války celému Západu, ale podle analytiků nelze předpokládat, že by Rusko uvažovalo o přerušení dodávek zemního plynu a ropy do zemí Evropské unie. Putin se ve svém projevu vyhnul jmenování konkrétních zemí, což lze také vnímat jako signál toho, že nemá zájem ekonomické vazby s Evropou narušit.

Český zákazník se nemusí obávat, že by kvůli kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, na kterém se podíleli agenti vojenské rozvědky GRU, musel sáhnout hlouběji do peněženky při tankování u čerpací stanice nebo při placení účtů za plyn. Ceny těchto komodit ovlivňují jiné (geopolitické) faktory. 

Rusko nemá zájem dodávky ropy a zemního plynu do zemí EU snižovat. Naopak, Gazprom bojuje o to, aby se co nejdříve dokončilo rozšíření plynovodu pod Baltem Nord Stream 2, jež zdvojnásobí kapacitu z 55 miliard kubíků na 110 miliard kubíků zemního plynu ročně. Ekonom Lukáš Kovanda to glosoval slovy, že by se Putin musel zbláznit, pokud by přiškrtil dodávky ropy a plynu do Evropy. Pokud by se tak stalo, z Ruska by se stal nespolehlivý obchodní partner a využila by toho konkurence z dalších zemí. 

V tomto kontextu lze spíše poukázat na kroky Spojených států projekt torpédovat. Samozřejmě Američané chtějí do Evropy dovážet více zkapalněného zemního plynu LNG, argumentují právě vysokou závislostí Unie na ruském plynu. V tomto postoji je plně podporuje Polsko, jež má své negativní historické zkušenosti s Ruskem a Sovětským svazem.  

Polsko nechce ruský plyn

Bývalý ministr obrany a zahraničí Radosław Sikorski, který je nyní europoslancem, naopak ve Washingtonu lobboval za to, aby nový prezident Joe Biden dokončení plynovodu zastavil. Polsko se připojilo ke kritice USA za vměšování Moskvy do amerických voleb a za kybernetické útoky. Jako akt solidarity s Američany vyhostili Poláci tři ruské diplomaty z ambasády ve Varšavě. Sikorski dokonce navrhl, aby EU zavedla embargo na dovoz plynu z Ruska.

Podle něj je nutné, aby protiruské sankce byly účinné a ruský režim skutečně zabolely. Zastavení dokončení plynovodu, ale i zákaz dovozu zemního plynu do Unie by byly těmi správnými kroky, jak potrestat Putinův režim. Polský politik naopak obvinil Německo ze sobeckého chování, protože na projektu s Ruskem stále spolupracuje. Tím poškozuje i zájmy zemí ve střední a východní Evropě.

I proto je nepravděpodobné, že by Putin začal omezovat dodávky fosilních zdrojů směrem na západ. Takový krok by pouze podpořil evropské odpůrce dokončení plynovodu pod Baltem. Během loňského roku se export plynu z Ruska do EU propadl téměř o 30 procent a další ztráty si země nemůže dovolit. 

Připomíná se i to, že odklon Bruselu od fosilních zdrojů může v následujících letech výrazně poškodit ekonomické zájmy Ruska. Ruský export je založen zejména na vývozu nerostných surovin. Vývoz ropy, plynu a uhlí měl v roce 2020 hodnotu přes 140 miliard dolarů, což je 42 procent hodnoty celého ruského vývozu. Pro Rusko je největším obchodním partnerem právě EU.