Vybrané články
z týdeníku The Economist

Rusko-čínský světový řád. Blíží se nové mocenské uspořádání světa?

Si Ťin-pching naznačil, jak by podle jeho představ mělo vypadat nové bezpečnostní uspořádání světa.

Rusko-čínský světový řád. Blíží se nové mocenské uspořádání světa?
Si Ťin-pching a Vladimir Putin | Profimedia.cz

S každým dnem, kdy se prolévá krev na Ukrajině, je čím dál jasnější, že Čína a Západ mají zcela odlišné představy o tom, jak zachovat ve světě mír. Od chvíle, kdy Rusko napadlo svého souseda, vyjadřovali někteří západní politici naději, že by Čína mohla být ideálním vyjednavačem mezi Ruskem a Ukrajinou. Tito optimisté se odvolávali na údajný pragmatismus moderní Komunistické strany Číny. Po­ukazovali na obchodní a investiční vazby, které čínskou ekonomiku spojují s Ruskem, Ukrajinou a vlastně celou Evropou, a dospívali k závěru, že vyjednání míru je v čínském zájmu.

Všechny tyto elegantní argumenty však bohužel neobstojí tváří v tvář jednomu zásadnímu rozporu. Většina západních vlád a občanů chce, aby Putin na Ukrajině prohrál a aby za svou agresi tvrdě zaplatil. Čínští vládci si přejí pravý opak.

Nehodící se ignorujte

Čínské sympatie k Rusku – chabě maskované deklarovanou neutralitou – lze částečně vysvětlit domácí politikou. V únoru vyhlásili Si Ťin-pching s Putinem „neomezenou“ spolupráci obou zemí. Si označuje ruského prezidenta za nejbližšího přítele a vidí v něm spřízněnou duši autokrata posedlého tradičními hodnotami a národním obrozením. Letošní rok je navíc pro Si Ťin-pchinga mimořádně citlivý, protože by si měl zajistit třetí mandát v čele partaje. Skutečně by se mu nehodilo spojit síly s poraženým.

Vládnoucím čínským komunistům se nehodí ani uznat, že Rusko na Ukrajině páchá válečné zločiny. Čínští představitelé tvrdí, že ruskou invazi na Ukrajinu způsobila Amerika, když rozšířila NATO až k ruským hranicím. Čínská veřejnost se ze státních médií dozvídá, že Západ uměle prodlužuje konflikt, aby se na něm obohatili američtí výrobci zbraní, a že ruské jednotky si zaslouží nejvyšší uznání za to, jak umírněně se na Ukrajině chovají.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit