Rumunský (a taky trochu český) zázrak jde na burzu

Technologická společnost UiPath, do které před šesti lety investoval také český fond Credo Ventures, vstoupila na americký akciový trh. Ve veřejné nabídce prodala akcie za 1,34 miliardy dolarů.

Rumunský (a taky trochu český) zázrak jde na burzu
UiPath, ilustrační foto | Profimedia.cz

Cena kolem 56 dolarů za kus ocenila rumunského jednorožce, který prorazil se svým robotickým systémem procesů ve firmách, zhruba na 31 miliard dolarů.  

To je méně, než na kolik společnost v únoru ocenily americké fondy v rámci investičního kola. Tehdy do ní Alkeon Capital, Coatue, Sequoia a další nalily 750 milionů dolarů, a hodnota celé společnosti tak dosáhla 35 miliard dolarů.

Jedním z prvních fondů, které stály u rozjezdu této rumunské komety (dnes už však firma sídlí v New Yorku), byl také český fond Credo Ventures. Ten investuje mimo jiné kapitál českých miliardářů Pavla Baudiše, Eduarda Kučery, Václava Dejčmara či Karla Janečka. V první fázi Češi drželi ve firmě až desetinový podíl, jehož hodnota se kolem roku 2018 odhadovala na pět miliard korun. Kolik ve firmě drží dnes, není jasné.

Šéf Credo Ventures Ondřej Bartoš na dotazy Hrotu reagoval stručně: „Bez komentáře.“ Každopádně hodnota firmy se jen za poslední tři roky zdesetinásobila. Bartoš už v únoru ve Forbesu naznačil, že Credo část své pozice s mnohonásobným zhodnocením prodalo. Ať už je aktuální pozice Creda jakákoli, je jasné, že na této ráně Češi vydělali vyšší jednotky miliard korun.

Firmu založil v roce 2005 rumunský podnikatel a matematik Daniel Solomon Dines krátce poté, co se vrátil do Bukurešti z pětileté pracovní mise v americkém Microsoftu. Firma nejdříve nesla název DeskOver, později ji Dines přejmenoval na UiPath. Její hodnota stojí na technologii umělé inteligence, která dokáže snadno robotizovat jednoduché lidské úkony v práci. Její služby dnes využívají přední firmy a instituce, například Google, NASA, GE, DHL či Airbus.