Vybrané články
z týdeníku The Economist

Roztomilý medvídek s ošklivou pohlavní chorobou

Australští vědci začali očkovat koaly proti chlamydiím, které patří k největším zabijákům těchto vačnatců.

Roztomilý medvídek s ošklivou pohlavní chorobou
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když britští kolonisté přijeli do Austrálie, přivezli s sebou kromě mnoha jiných radostí i plejádu venerických chorob. Austrálce seznámili se syfilidou a kapavkou. Ušetřena však nezůstala ani australská divoká zvěř. Evropané si na lodích dovezli ovce a skot nakažené chlamydiózou. Vědci se domnívají, že infekce přeskočila na další zvířecí druhy – koalové jsou jí doslova prolezlí. V některých jejich společenstvech trpí nemocí všechna zvířata. Jen do několika málo divoce žijících společenstev nepronikla.

Víc než nepříjemnost

Je to víc než jen trapná nepříjemnost ve slušné koalí společnosti. Chlamydie způsobují zánět spojivek, který může koalu oslepit. V horších případech může nemoc zvířeti způsobit urinální potíže a inkontinenci. Taková zvířata se potom jen obtížně zachraňují, říká Michael Pyne z Currumbinské veterinární kliniky v Queenslandu. Infekce se často rozšíří do ledvin a způsobí jejich selhání. Mnoho koalů, kteří se nakonec přece jen zotaví, je potom neplodných.

Ikonického australského „medvídka“ pálí i řada dalších problémů. Počty koalů v Queenslandu a Novém Jižním Walesu už půl století setrvale klesají. Úbytek v koalích populacích je tak prudký, že je federální vláda nedávno zařadila na seznam ohrožených druhů. Jejich přirozené habitaty ničí nová zástavba a padají za oběť požárům buše. Běžně je srážejí auta a útočí na ně psi. Čím dál víc koalů však v poslední době zabíjejí chlamydie.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit