Rozpuštěno. Krize tvrdě dopadá na největšího prodejce sypaných čajů

Stát nám prodej nezakázal, ale ztrácíme až pět milionů každý měsíc, říká šéf firmy Oxalis.

Rozpuštěno. Krize tvrdě dopadá na největšího prodejce sypaných čajů
Petr Zelík | Tomáš Novák, týdeník HROT

Firmě Oxalis, největšímu českému prodejci sypaných čajů, se dramaticky propadly tržby. A vzhledem k tomu, že nespadá do státem zakázaných oborů činnosti, firma ani nedosáhne do balíku státní pomoci určeného pro platy zaměstnanců. „Finanční ztrátu odhaduji na tři až pět milionů měsíčně,“ říká s odkazem na síť prodejen v prázdných obchodních centrech majitel firmy Petr Zelík.

Kolik máte aktuálně zavřených obchodů?

Po dvou dnech nouzového stavu jsme celou naši síť uzavřeli. Zpočátku jsme totiž neměli dostatek roušek ani potřebné dezinfekce. Dalším momentem pro toto rozhodnutí bylo to, že obrat klesl na zhruba 20 procent běžného stavu, neboť většina prodejen nákupních center ze dne na den přerušila činnost a návštěvnost byla velmi redukována. Postupně však obchody otevíráme, v tento okamžik jsme otevřeli sedmnáct prodejen z osmadvaceti. Obchodní pasáže jsou však stále osiřelé a obraty velmi nízké. 

Tak proč nemáte zavřeno dál?

Jsme nuceni platit nemalé nájemné, které dosud ze strany pronajímatelů nijak sníženo nebylo. Stejně tak hradíme mzdy zaměstnanců, takže mít zcela zavřeno je v tomto smyslu ještě horší varianta.

Jak ten 80procentní výpadek obratu řešíte?

Vsadili jsme na náš e-shop. Okamžitě jsme zavedli dopravu zdarma. Jeho obrat se zvýšil radikálně, ale na úhradu nákladů firmy, hlavně na mzdy pro 130 zaměstnanců a nájmy 28 prodejen, zdaleka nestačí. Zároveň jsme ihned začali redukovat veškeré náklady, které nejsou nezbytně nutné pro chod firmy. Zavedli jsme kurzarbeit v administrativě i ve výrobě.

Jak zaměstnance v kurzarbeitu platíte?

Pracují většinou 60 procent pracovní doby, a tudíž mají i šedesát procent běžného příjmu. Pokles tržeb je dramatický, více si v tento moment dovolit nemůžeme.

Budete stát žádat o kompenzace?

Ano, chtěli bychom využít možnosti čerpání částečného státního příspěvku na mzdy z důvodu výrazného snížení tržeb. Zároveň vítáme odklad splátek úvěrů i nájemného v řádu měsíců. Přemýšlíme také o čerpání půjčky v programu COVID II.

Jakou odhadujete finanční ztrátu Oxalisu?

Odhaduji ji ve výši tři až pět milionů měsíčně. Hodně ještě záleží na tom, zda nám pronajímatelé uleví na nájemném. Ztrátu výrazně pocítí i zaměstnanci, kteří přešli na zkrácení pracovní doby, a tudíž obdrží nižší mzdu.

Co si jako podnikatel o takových přísných opatřeních vlády myslíte?

Jak jsem už zmínil, se svým sortimentem máme celkem smůlu. Nejsme zakázáni, a proto nedosáhneme na velkorysou podporu státu v oblasti mezd. Zároveň však trpíme výrazným poklesem tržeb a otevření našich prodejen je hluboce pod rentabilitou. Stát vyčlenil na kompenzace nemalé prostředky. Ocenili bychom však, kdyby v okamžiku vyhlášení jednotlivých opatření bezprostředně následovala i podoba jejich administrace. Řadu dnů jsme zůstávali v napětí, zda na ně dosáhneme, či ne.