Esej: Rozpojené státy americké

Covid pomohl Donaldu Trumpovi postavit zeď, jež odděluje bohatou Ameriku od třetího světa. Vede napříč Spojenými státy

Esej: Rozpojené státy americké
S čím Mezinárodní měnový fond počítal méně, je fakt, že dobrá třetina Spojených států se chová právě jako země třetího světa. | Vojtěch Velický

Proč se ta ryba tak pitomě mrská? Protože visí na vlasci, který není zdálky vidět, píše kdesi moudře Chaim Potok. Poselství je jasné: Než začneme vynášet soudy, pojďme se podívat po nějakém průhledném špagátku, na kterém by mohl viset člověk, který se chová nám z gruntu nepochopitelně.

Třeba takový Greg Abbott. Guvernér amerického státu Texas na počátku října vyhlásil opravdu obtížně srozumitelný dekret, jímž zakazuje „jakékoli entitě vyžadovat doklad o očkování“. Čtete správně: nikdo po nikom (namátkou nemocnice a restaurace po svých zaměstnancích) nesmí požadovat, aby se nechal očkovat proti covidu. Není divu, že si onen dekret vysloužil na texaských sociálních sítích pověst, že „si jej napsal koronavirus sám“.

Stejně dobře, komentuje to časopis The Atlantic, by mohl zakázat restauracím, aby požadovaly po zaměstnancích mytí rukou. Zaprvé je to nesmysl; s rozumnými výjimkami lidí, pro něž vakcína znamená zdravotní riziko, je očkování nejlepším dostupným způsobem ochrany před covidem-19. Zadruhé jde takový zákaz úplně proti duchu amerického tíhnutí k individuální svobodě. Nese-li zaměstnavatel odpovědnost za chod svého podniku, zní logicky požadavek, že by také měl mít možnost něco pro jeho hladkost udělat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit