Rozpočet vysychá, držte si peněženky

Bez razantních úspor se Česko v příštích letech vyhne stamiliardovým rozpočtovým schodkům jedině zvýšením daní. Politici neochotně přiznávají, kde chtějí brát.

Rozpočet vysychá, držte si peněženky
Piráti tvrdí, že nápad na vyšší zdanění bytů padl jen v diskusi mezi členy strany a není její oficiální politikou. Nikdo ale neví, kolik radikálů mezi 1148 členy vlastně je. | Profimedia.cz

Začalo to několika tweety jednoho z řadových členů o zdanění velkých bytů a vyvrcholilo fascinující diskusí o daňové reformě na stranickém internetovém fóru o pár dní později. Česká pirátská strana se během posledního měsíce postarala o to, že téma daní dokázalo ve veřejném prostoru konkurovat každodenním vládním dávkám covidového informačního chaosu.

Většina pirátských návrhů byla vysloveně absurdní a vedení strany se od nich raději rychle distancovalo. Otázku daňového mixu a vůbec udržitelnosti veřejných financí ale díky tomu zvedli i někteří ekonomové a další politici. A to je dobře: půjde o jedno z nejdůležitějších témat podzimních voleb.

Ministryně financí Alena Schillerová je navenek stále plná předvolební optimistické štědrosti a aktuálně plánuje co nejvelkorysejší zvyšování důchodů. Už i ratingová agentura Moody’s, která ještě v únoru chválila slušný stav českých veřejných financí pandemii navzdory, ale na začátku května upozornila, že bychom měli začít brzdit. Plánované čtvrtbilionové rozpočtové schodky i v příštích dvou letech považuje za nebezpečné. Úspory jsou v současnosti pro politiky téměř zakázané slovo. Nechceme se přece proškrtat do hlubší krize, jako to udělal posledně Miroslav Kalousek, zní obvyklý argument. Ušetřit desítky miliard kromě toho vyžaduje strukturální reformy, které se nedají stihnout za pár měsíců.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit