Vybrané články
z týdeníku The Economist

Rozložený Tálibán

Ideologické spory a nudící se válečníci ohrožují stabilitu tálibánské vlády v Afghánistánu.

Rozložený Tálibán
ilustrační foto | Profimedia.cz

Afghánský prezidentský palác zažil víc než dost prudkých hádek mezi politiky. V posledních letech byla hrad připomínající budova v centru Kábulu svědkem ostrých sporů mezi popudlivým bývalým prezidentem Ašrafem Ghaním a jeho rivalem Abdulláhem Abdulláhem. Říká se, že Ghaní absolvoval program zvládání vzteku. Jednou uspořádali on a Abdulláh konkurenční prezidentské inaugurace, protože se nemohli dohodnout, kdo by měl zemi vládnout. Ovšem i podle těchto měřítek byly poslední spory uvnitř nejvyššího vedení Tálibánu velmi vyhrocené.

Bitka a přestřelka

Problémy začaly uprostřed září jen pár dní poté, co Tálibán oznámil složení prozatímní vlády. Mullu Abdula Ghaního Baradara, jednoho ze spoluzakladatelů hnutí a nynějšího vicepremiéra, údajně rozladilo, že je kabinet plný konzervativců ze staré gardy a vojenských jestřábů ze Sítě Hakkání, což je významná frakce v pestrém obrazci tálibánské tapiserie. Chalíl Hakkání, ministr pro uprchlíky a přední člen klanu Hakkáníů, mu oponoval, že to byli právě vojenští jestřábi, kdo Tálibánu přinesl vítězství, a měli by tedy být po zásluze odměněni. Podle většiny svědků se neshoda zvrhla ve výměnu zlostných slov.

Někteří říkají, že situace zašla ještě dál - že do sebe členové doprovodu obou tálibánských předáků strkali, mlátili se, a dokonce stříleli. Baradar, jenž v hnutí patří mezi relativně umírněné, následně na několik dní odjel do Kandaháru, což vedlo ke spekulacím, že byl zraněn.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit