Rozjíždí se bitva o luštěninové chipsy

Výrobce hrachových pochutin Yes Chips míří do insolvence. S výrobou na jiném místě a pod stejnou značkou však pokračuje skupina spojená se zakladatelem firmy.

Rozjíždí se bitva o luštěninové chipsy
Yes Chips | Archiv

To šlo ale rychle. Ještě tento týden mluvil většinový majitel frýdecko-místeckého výrobce luštěninových snacků Yes Chips Jan Novotný pro ČTK o plánech expanze do Portugalska a stamilionových obratech. O pár dní později už posílají jednatelé firmu do insolvence. A to za za poměrně dramatických okolností, jež nasvědčují o rozjíždějící se ostré bitvě o výrobce hrachových a čočkových pochutin, které si v posledních letech především mezi příznivci zdravé výživy našly četné zákazníky.

Novotný, jinak také vlastník společnosti Lomeo zabývající se výrobou podobného sortimentu, vstoupil do Yes Chips teprve na počátku roku. Za pouhých sedm tisíc korun získal sedmdesátiprocentní podíl od tehdy jediného vlastníka a zakladatele Martina Mondeka. 

Yes Chips podle insolvenčního návrhu tehdy měla problémy zvládat některé své závazky a součástí dohody bylo, že Novotný firmě půjčí 1,1 milionů korun na uhrazení dluhů. Obě firmy měly zároveň sloučit výrobu v závodě ve Frýdku Místku. A jak řekl Novotný ČTK, ještě letos v létě by měla být dokončena nová výrobní hala v Ostravě – Hrabové. 

Jenže, jak uvádějí současní jednatelé Patrik Vrba a Hynek Podola, společnost prý byla v mnohem horším stavu, než se původně zdálo. V pokladně údajně chybělo pět milionů korun, což Mondek nedokázal vysvětlit. Na valné hromadě konané počátkem dubna byl proto v nepřítomnosti odvolán z pozice jednatele, načež měl ze sídla firmy odnést účetnictví za rok 2019 a většinový vlastník a jednatelé tak až od věřitelů zjišťují, kolik závazků společnost vlastně má. Ty po splatnosti nakonec vyčíslili na necelých pět milionů korun.

Taková je tedy aspoň verze současného většinového vlastníka a jednatelů prezentovaná v insolvenčním návrhu. Celá věc je však o dost komplikovanější. Podle webových stránek Yes Chips se totiž luštěninové snacky letos staly součástí česko-polské skupiny Enrea. 

„Martin Mondek je stále majitelem značky. My jsme polsko-českou skupinou, která bude chipsy dál vyrábět, protože i receptura je stále Martina Mondeka. S firmou Yes Chips nemáme v podstatě nic společného,“ vysvětlil za skupinu Sebastian Gregorczyk. 

Ta má evidentně kontrolu nad webovou stránkou, zatímco facebookový profil Yes Chips prý spravují lidé kolem Novotného. Mondek je skutečně registrován jako vlastník internetové domény a podle databáze Úřadu průmyslového vlastnictví skutečně i jako držitel ochranné známky Yes Chips.

Enrea podle Gregorczyka po dohodě s Mondekem vyrábí nově pochutiny pod značkou Yes Chips ve výrobně v Olomouci a na společnost Yes Chips připravuje trestní oznámení. Zakladateli firmy a třetinového vlastníkovi Mondekovi mělo být naopak bráněno v přístupu do sídla firmy.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní