Roubík pro Trumpa

Po otřesné úrovni úvodní prezidentské debaty v USA mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem se chystá změna pravidel. Ve hře je i vypínání mikrofonů. Je ale otázka, kdy další debaty budou.

Roubík pro Trumpa
Joe Biden a Donald Trump | Profimedia.cz

Dlouho očekávaná úvodní debata, která měla americkým voličům pomoct vybrat si mezi Trumpem a Bidenem, skončila fiaskem. A nerozhodnuté voliče možná spíše odradila jít k volbám. Politická diskuse se totiž změnila v neustálé osočování, nadávky, skákání si do řeči a výkřiky do tmy.

V napadání svého soupeře a přerušování jeho odpovědí vynikal hlavně současný prezident. Situace došla až tak daleko, že mu viditelně frustrovaný Biden v jednu chvíli řekl, aby už „sklapnul“. Diváci se z politických témat nedozvěděli skoro nic a vše korunoval Trump, když znovu naznačil, že může mít problém s uznáním výsledků voleb.

Pod kritikou se ocitl i moderátor debaty Chris Wallace z Fox News, který i přes naléhání nebyl schopen přinutit oba diskutující k dodržování pravidel. Míra agresivity prezidentských kandidátů zaskočila i jeho. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to takto vymkne kontrole,“ přiznal pak v rozhovoru pro list The New York Times.

Rozladěnosti americké veřejnosti si je dobře vědoma i Komise pro prezidentské debaty (CPD), která slíbila, že v dalším pokračování přijdou změny. „Úterní debata nám jasně ukázala, že je potřeba zapracovat na struktuře zbývajících debat tak, aby byla zajištěna řádná diskuse probíraných témat,“ uvedla CPD s tím, že pečlivě zváží zavedení změn.

Druhá debata je na programu 15. října, třetí a poslední pak o týden později. Vzhledem k tomu, že Trump se svou manželkou jsou pozitivní na koronavirus, ale s největší pravděpodobností dojde k jejich odkladu.

Až se však Trump s Bidenem sejdou znovu, bude jejich střetnutí probíhat jinak. Podle zdrojů zpravodajské televizní stanice CNBC se nejvíc hovoří o možnosti vypínání mikrofonů diskutujících, pokud poruší pravidla debaty. Toho se hned chytl štáb Donalda Trumpa.

Podle jeho mluvčího Tima Murtaugha komise k takovému kroku přistupuje jen proto, že její favorit (myšleno Biden) byl v první debatě jasně poražen. „Prezident Trump dominoval a Joe Biden se teď snaží ovlivnit rozhodčí. Neměli by měnit pravidla uprostřed hry,“ postěžoval si médiím.

Navrhovaná změna štve i samotného Trumpa. „Proč bych měl dovolit komisi měnit pravidla pro druhou a třetí debatu, když jsem naposledy hladce vyhrál?“ uvedl na svém oblíbeném twitteru. Když mu pak jeden z jeho příznivců napsal, že příště bude čelit přesile dva na jednoho (v narážce na moderátora), Trump odvětil, že je na to zvyklý.

Naopak Biden by změny ve formátu příštích dvou debat uvítal. „Já jen doufám, že existuje způsob, jakým by komise mohla zařídit, aby bylo možné na otázky odpovídat bez přerušení,“ přeje si kandidát Demokratické strany. Trumpovi vyčetl, že při první debatě útočil nejen na něj a jeho rodinu, ale i na moderátora Wallace. Zároveň jej obvinil, že dělá národu ostudu a nemá plán ani žádné nápady.

Ještě před dalším střetnutím Trumpa s Bidenem přijde na řadu debata kandidátů na viceprezidenta Mikea Pence a Kamaly Harrisové, která by podle očekávání měla být civilizovanější.

Favoritem prezidentských voleb je Joe Biden, který si podle průzkumů drží před Trumpem slušný náskok, včetně klíčových států. Rozdíly mezi oběma soupeři se ale v posledních týdnech zmenšují.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní