Roboti jedou. Skupina SkyLimit hlásí rekordní čísla

Průmyslové společnosti z investiční skupiny SkyLimit navýšily v roce 2020 celkový obrat na 548 milionů korun, stejně tak letos skupina hlásí rekordní růst zakázek.

Roboti jedou. Skupina SkyLimit hlásí rekordní čísla
ilustrační foto | SkyLimit

Skupině pomáhá stále větší tlak na automatizaci ve firmách, který ještě více umocnila současná virová krize. I díky tomu fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry dosáhl v roce 2020 výnosu pro investory 12,25 procenta. SkyLimit založili investiční bankéři, kteří dříve spolupracovali například s Gabrielem Eichlerem a od roku 2016 investují pod hlavičkou SkyLimit do menších a středně velkých průmyslových firem se zaměřením na automatizaci a robotizaci. 

„Příjem nových zakázek se nezastavil ani v době téměř úplného lockdownu ekonomiky v jarních měsících loňského roku a postupně gradoval ve třetím, a zejména ve čtvrtém čtvrtletí roku,“ říká Jaroslav Sopuch, jeden z majitelů a šéfů skupiny. 

Ta vlastní například společnosti INOX Technology, Technik Partner, VMK-CZ nebo strojírenskou firmu STS Olbramovice. Právě ta zaznamenala největší meziroční růst tržeb o 17,5 procenta, když získala nový dlouhodobý kontrakt na dodávky valníků pro významného norského výrobce zemědělské techniky Orkel. 

Skupina podle něj využila stále se zrychlující nástup automatizace a robotizace v průmyslové výrobě v období pandemie covidu-19. Nové objednávky získaly společnosti z portfolia SkyLimit Industry zejména od výrobců, kteří začali preventivně nahrazovat lidskou sílu automatizovanými technologiemi. 

V období poklesu průmyslové výroby se dařilo i výrobní společnosti Ventos, která se zaměřuje na výrobu zařízení pro hospodárné nakládání s průmyslovým teplem. Již koncem roku 2019 firma rozšířila své portfolio o komplexní dodávky zařízení na dekontaminaci zdravotnického odpadu metodou přeměny mechanické energie na energii tepelnou. 

„To se ukázalo jako velmi prozíravý krok, protože produkce kontaminovaného odpadu v době pandemie dramaticky vzrostla. Ventos tyto zakázky v současné době realizuje u svých zákazníků v hodnotách mezi 15 a 25 miliony korun. Jedním z nich je například nemocnice v Kolíně,“ vypíchl jeden případ další z majitelů skupiny SkyLimit Michal Bakajsa.

Skupina chce nadále růst. Ještě letos by mohla do jejích držav přibýt další tuzemská fabrika, jednání jsou podle Jaroslava Sopucha v pokročilé fázi. 

„Akviziční trh se prakticky zastavil na jaře loňského roku, ale od podzimu už zase poměrně pěkně jede. Příležitostí je dost a věřím, že brzy některou z nich využijeme,“ dodává Sopuch, zkušený investiční bankéř, který prošel například londýnskou Hambros Bank, N. M. Rothschild & Sons či Benson Oak Capital zmiňovaného Gabriela Eichlera.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní