Robert Baden-Powell: Pomaličku na opičku

Na osm tisíc búrských ozbrojenců obklíčilo na konci roku 1899 u jihoafrického města Mafeking pár stovek britských vojáků a pluk kadetů ve věku dvanácti až patnácti let

Robert Baden-Powell: Pomaličku na opičku
Robert Baden-Powell | Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Ač čelila více než desetinásobné přesile, britská posádka se nevzdala a nepřítel po 217 dnech obléhání ukončil. Britského velitele, pozdějšího generálmajora lorda Roberta Baden-Powella, inspiroval výkon chlapců k založení skautingu, jemuž po odchodu z armády věnoval zbytek života.

V běžném životě nejsou lidé přes půl roku obléháni divochy. K čemu je skauting dobrý?

Nikdo nemůže projít životem, stejně jako nemůže projít kusem země, aniž by po sobě zanechal stopu. A tyto stopy mohou pomoci v orientaci těm, kdo přicházejí později. Účelem skautského hnutí je vychovat muže a ženy v duchu zdraví, štěstí a užitečnosti. Který muž nebo žena tyto tři atributy ovládne, postaví si tři nejdůležitější stupínky k úspěšnému životu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit