Vybrané články
z týdeníku The Economist

Řídíš jako na kriminál

Saúdskoarabský soud poslal na pět let do vězení ženu za snahu řídit auto. Dva roky poté, co je to i v Rijádu legální.

Řídíš jako na kriminál
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pokud Ludžajn al-Hazlúl skutečně ohrozila národní bezpečnost a napomáhala prosazování cizí agendy, jak rozhodl saúdskoarabský soud těsně před koncem minulého roku, tak co můžeme říct o Muhammadu bin Salmánovi? Ludžajn al-Hazlúl pouze usilovala o to, aby Saúdská Arábie zrušila nařízení, které zakazovalo ženám řídit auta. Princ Muhammad, de facto vládce země, tento zákaz v roce 2018 skutečně zrušil – nedlouho poté, co byla al-Hazlúl zatčena.

Rijád popírá, že by al-Hazlúl byla zatčena pouze kvůli své řidičské kampani, při níž se mimo jiné v roce 2014 pokusila přejet autem ze Spojených arabských emirátů do Saúdské Arábie (za což si rovněž vykoledovala pobyt ve vězení). Většího zločinu se údajně dopustila podrýváním královské rodiny, a sice tím, ž si dovolila hovořit s mezinárodními organizacemi ochránců lidských práv a se zahraničními novináři. V původní obžalobě se dokonce objevilo absurdní obvinění, že své zatčení zmínila v průvodním dopise při žádosti o práci pro OSN a že také hovořila s evropskými diplomaty. Nakonec byla odsouzena k pěti letům a osmi měsícům vězení.

Soud většinu trestu změnil na podmíněný a zpětně jí započítal měsíce strávené ve vězení, takže si al-Hazlúl nakonec odsedí jen tři měsíce. Podle její rodiny si však už al-Hazlúl vytrpěla víc než dost. V roce 2018 ji během studií v Abú Zabí unesla tajná služba SAE a odvlekla ji do Saúdské Arábie, kde byla později spolu s dalšími aktivisty zatčena. Tenkrát ji mučili, říká její sestra.

Princ Muhammad se staví do role reformátora, jenž dává saúdskoarabským ženám práva. Ale popuzuje ho, když se jeho poddaní práv domáhají. Je stejně nedůtklivý, jako je nelítostný – a také dost neschopný. Ludžajn al-Hazlúl byla před svým zatčením známou aktivistkou, nyní je ještě slavnější, na Západě se stala v podstatě celebritou. Zrušení zákazu řízení i řadu dalších reforem, které princ Muhammad uskutečnil, z velké části zastínily zbytečné represe.

V tomto případě se nicméně zdá, že pobouření v zahraničí přimělo prince ke změně postoje. Království si například počkalo s vynesením rozsudku nad al-Hazlúl, dokud neskončí rijádský summit G20. Vypustilo také body žaloby, které se týkaly kontaktu s evropskými ambasádami. A na svobodu al-Hazlúl vyjde krátce poté, co Donald Trump, velký příznivec autokratů na Blízkém východě, opustí Bílý dům. A Trumpův nástupce Joe Biden už avizoval, že přehodnotí americké vztahy s krutým královstvím. Nějaké to gesto dobré vůle se tedy bude hodit.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.