Richard Nixon: Volič zapomíná rychle

Donald Trump získal minulý týden nezáviděníhodný primát: Stal se prvním prezidentem v dějinách USA, který čelil ústavní žalobě hned dvakrát. Rubrika Tardis v souvislosti s tím oslovila muže, jenž má s impeachmentem své zkušenosti - aby se mu vyhnul, Richard Nixon jako dosud jediný americký prezident z funkce odstoupil

Richard Nixon: Volič zapomíná rychle
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Donald Trump získal minulý týden nezáviděníhodný primát: Stal se prvním prezidentem v dějinách USA, který čelil ústavní žalobě hned dvakrát. Rubrika Tardis v souvislosti s tím oslovila muže, jenž má s impeachmentem své zkušenosti - aby se mu vyhnul, Richard Nixon jako dosud jediný americký prezident z funkce odstoupil.

Měl by Donald Trump následovat vašeho příkladu z roku 1974 a odstoupit, byť by to bylo jen symbolické gesto?

Porážka chlapa nevyřídí. Vyřídí ho, jen když se vzdá.

Vyřídilo to i vás?

Srazil jsem se do kolen sám. Tím, že jsem rezignoval, jsem na sebe sám uvalil ústavní žalobu. Zklamal jsem Američany.

Tím, že jste odstoupil, nebo spíš tím, že jste lhal o Watergate?

Já jsem nelhal! Řekl jsem pouze několik věcí, které se později jevily jako nepravdivé. A volič rychle zapomíná, co který člověk řekl.

Ale říkat nepravdivé věci pod přísahou je proti zákonu, kdyby nic jiného…

Když to dělá prezident, tak to nejspíš zákonné je, ne? A pokud prezident nedokáže zabezpečit soukromý charakter rady, jíž se mu dostává, nikdy nedostane takovou radu, kterou potřebuje.

To vás naučila aféra Watergate?

Podal jsem svým oponentům meč. Oni mi ho vrazili do těla a s rozkoší jím kroutili. Kdybych byl na jejich místě, nejspíš bych to udělal taky. Ale vždycky si pamatujte, že ostatní vás mohou nenávidět, ale ti, kteří vás nenávidí, nezvítězí - pokud je nezačnete sám nenávidět. To vás zničí.

Zničil jste se takto i vy?

Zbytečná otázka. Vždycky říkám: Jestli se nemodlíš, když svítí slunce, nemodli se, když začne pršet.

Co tedy s Trumpem? Je velkým státníkem a obětí spiknutí, nebo rizikem pro americkou demokracii?

Politikova velikost nepřichází ke slovu tehdy, když se mu všechno daří. Velikost se pozná ve chvíli, kdy opravdu projdete nějakou zkouškou, když dostanete a vydržíte nějakou ránu, nějaké zklamání, když přijde smutek… A svobodnou společnost si udržíme jen tehdy, když si uvědomíme, že nikdo nemůže pořád vyhrávat. Nikomu se nevede pořád a nikdo nemá pořád pravdu.

To zní jako jednoznačná odpověď. Jak dnes s odstupem soudíte, že jste svoji krizi zvládl sám?

Číňané mají pro slovo krize dva znaky, jeden znamená nebezpečí a druhý příležitost. Musíte si být vědom nebezpečí a zároveň se chopit příležitosti. A já to dnes vidím jasně: Měl jsem ve věci Watergate být rozhodnější a přímočařejší.

V souvislosti s Trumpem se hodně mluví o probuzení atavistického rasismu v americké společnosti. Souhlasíte?

Když chcete slyšet krásnou hudbu, musíte hrát na bílé a černé klávesy najednou.

Nebyla by to diskriminace stupnice C dur?

Pořád říkám, že tím skutečným nepřítelem jsou novináři.

Naopak váš předchůdce Lyndon Johnson si na vylepšování rasových vztahů dával velmi záležet, podle mnohých více než vy. Je to pravda?

Prezident Johnson a já máme mnoho společného. Oba jsme se narodili v malých městech a oba máme to štěstí, že se domníváme, že jsme se oženili nad poměry. Ovšem každé ženě se líbí, když se z ní stane první dáma. Je mi jedno, co o tom říkají, líbí se jim to.

Oba vás také poznamenala válka ve Vietnamu. Proč jste ji neukončil dříve?

Bylo by to dobré, že? Sice by severní Vietnamci vykastrovali a povraždili dva miliony jihovietnamských katolíků, ale co je komu do toho? Řekli bychom si docela přirozeně: Takoví malí hnědí lidé, daleko od nás, ani je neznáme… A já jsem mohl být národní hrdina jako Eisenhower, když ukončil válku v Koreji. Ale nechtěl jsem, aby se Thie'u složil před našimi volbami, to by nám bylo uškodilo.

Nejste krapet cynický?

Lidé jednají ze strachu, nikoli z lásky. Neučí se to zrovna v nedělní škole, ale je to tak.

Co byste dnes vzkázal Američanům?

Pojďme se přesunout z éry konfrontace do éry jednání.
 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní