Netřesk povinný. Říčanské střechy zezelenají

V Říčanech začne platit povinnost mít u nově postavených budov střechy osázené vegetací.

Netřesk povinný. Říčanské střechy zezelenají
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na „zelený“ počin letošního roku aspirují středočeské Říčany. Jejich zastupitelé si odhlasovali změnu územního plánu, který nařizuje, aby všechny nově postavené budovy s výměrou nad 300 metrů čtverečních měly střechy osázené vegetací. Na oplátku si pak budou moci polovinu výměry střechy započítat do celkového procenta zeleně, což pomůže především majitelům malých pozemků.

„Samozřejmě jsme zkoumali i ekonomické dopady. A našli jsme studie, které prokazují relativně krátkou dobu návratnosti investice. Nicméně uvažujeme ještě o dalších motivacích – třeba v oblasti stočného nebo daně z nemovitosti,“ uvedl končící starosta Říčan Vladimír Kořen.

Pokud by vlastník zápasil s myšlenkou, že mu střecha jen tak leží ladem pod kobercem květin, může si místo něj vybudovat na střeše fotovoltaickou elektrárnu.

Počin Říčan je průlomový. Některá města včetně Prahy s myšlenkou zavést povinnost zelených střech koketovala, zatím tak ale neučila. Jiná města jako třeba Brno chtějí motivovat investory dotačními programy.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní