Vybrané články
z týdeníku The Economist

Republikánská tsunami se v USA nekonala. Sotva to šplouchlo

Američtí demokraté dopadli ve volbách lépe, než se čekalo. Republikáni ovládli jen Sněmovnu reprezentantů, o Senátu rozhodne až „rozstřel“ v Georgii.

Republikánská tsunami se v USA nekonala. Sotva to šplouchlo
Dr. Oz | Profimedia.cz

Republikáni pravděpodobně ovládnou Sněmovnu reprezentantů a o Senátu se definitivně rozhodne až v prosinci. Tak vypadaly výsledky na konci minulého týdne, kdy ještě nebylo zcela dopočítáno. Vzhledem k tomu, co většina prognostiků očekávala, co naznačovaly některé průzkumy a co slibovaly základní ekonomické ukazatele, to byl pro demokraty velmi dobrý výsledek. A z pohledu dalších prezidentských ambicí otřesný výsledek pro Donalda Trumpa.

V kongresových volbách dva roky po těch prezidentských dostane prezidentova strana téměř vždy na frak. Ve 36 z 39 volebních cyklů od občanské války prohrála strana, která ovládala Bílý dům. Jedinými výjimkami z nedávné doby byly volby po impeachmentu Billa Clintona, kdy si mnoho voličů řeklo, že to republikáni přehnali, a po 11. září 2001. Za situace, kdy je inflace na osmi procentech a Joe Biden má stejně nízkou podporu jako v této fázi prezidentství Trump, a při senátním rozložení sil padesát na padesát měli republikáni vážně získat obě komory.

Většina, ale jen těsná

Ve Sněmovně si republikáni šli pro většinu. Tím by Amerika opět dostala rozdělenou vládu, která je normou už od šedesátých let. Můžeme očekávat divadlo kolem dluhového stropu a zablokování vládních úřadů, minimum legislativních iniciativ a nesmyslné vyšetřování obchodních aktivit Huntera Bidena. Ale skutečnost, že demokraté udrželi volební okrsky, jako je ten sedmý, virginský, který v Kongresu zastupuje bývalá agentka CIA Abigail Spanbergerová, naznačuje, že republikánská většina ve Sněmovně bude poměrně malá (což odpovídá predikci The Economist). Takový výsledek je tedy spíš republikánskou vlnkou namísto slibované přílivové vlny.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit