Reparát, o nějž nikdo nestál

Kdo rychle dává, dvakrát dává. To je asi to nejpozitivnější, co lze na vládním kompenzačním balíčku, tak jak je dnes postupně zveřejňován, najít. Na jaře bylo provedení tragické a teď uvidíme, jak se ministři s reparátem, o nějž nikdo nestál, popasují.

Za skutečnou pomoc lze určitě označit proplácení poloviny nájmu zasažených podnikatelů. A uvidíme, jak bude fungovat slíbené proplácení mezd zaměstnanců, tentokrát prý ve stoprocentní výši, včetně pojistného.

Velmi podstatné nicméně bude zase to, jak se s tím popasuje státní aparát, jehož služby občanům byly nově limitovány na dva dny po pěti hodinách, což ještě mnohé úřady berou jako horní limit. Jarní zkušenost není vůbec optimistická. Navíc ani náhrada mezd ve službách, kde významnou součást příjmu tvoří spropitné od zákazníků, nezabrání tomu, aby více než čtvrt milionu jejich zaměstnanců mělo značné materiální potíže. Protože i ten, kdo měl úspory, o ně zjara přišel.

Ohlášené odklady DPH, daně z příjmu a silniční daně pak jsou jen symbolické. U DPH se v naprosté většině týkají měsíčních plátců, kteří by měli koncem měsíce platit DPH za září, což je jistá úspora, nicméně jde o odklad, nikoli o odpuštění. Navíc už v září vlivem strašení tržby v restauracích a mnoha dalších provozovnách služeb po létu citelně poklesly.

Za říjen by pak třeba hospodští neplatili většinou vůbec nic, protože na vstupu se přesvědčováni premiérem a ministrem zdravotnictví o tom, že žádný lockdown nebude, normálně zásobili, ale pak jim na výstupu zavření restaurací stoplo tržby. Odečty tak budou větší než DPH ze směšných tržeb.

V případě daně z příjmu jde dominantně o zálohy na daň splatnou příští rok. Ta ale reálně bude kvůli ztrátovosti u většiny tak jako tak nulová a chtít zálohu spočítanou na základě loňského super roku je za současné situace hluboce nemravné.

I přes silné vládní řeči bude nakonec pro více než pět procent všech českých zaměstnanců podstatné, jestli jejich šéf má na to, aby jako na jaře nosil peníze do firmy, a hlavně jestli je k tomu po všech zkušenostech ještě ochotný.