Rekordní zisk díky kyanidům

Kolínská chemička Draslovka vykázala historicky nejvyšší tržby.

Rekordní zisk díky kyanidům
Kolínská chemička Draslovka | Archiv

Mezi první významné průmyslové podniky, které se pochlubily výsledky za minulý rok, patří kolínské Lučební závody Draslovka. Loni vykázaly zatím rekordní tržby (1,78 miliardy korun) i provozní zisk před odpisy (452 milionů korun). Také čistý zisk ve výši 250 milionů korun překonal dosavadní rekord z roku 2014, v meziročním srovnání vyrostl skoro čtyřnásobně.

Jak vedení chemičky uvedlo ve výroční zprávě, hlavní podíl na růstu ukazatelů mělo navýšení výroby kyanidů – v meziročním srovnání o 27 procent. I když se spousta lidí při zmínce o kyanidu lehce vyděsí, jedná se o perspektivní a rostoucí obor chemie. Spotřeba kyanidů roste nejen v těžebním a gumárenském průmyslu, ale také v zemědělství a farmacii.

V minulých letech vlastníci chemičky investovali do modernizace a rozšíření výroby v Draslovce půl miliardy korun. Výsledkem je nárůst kapacity výroby alkalických kyanidů ze 17 tisíc na 23 tisíc tun ročně. Kolínská chemička dlouhodobě roste a navyšuje objem produkce. Pro srovnání: ještě v roce 2007 se jednalo o výrazně menší firmu s tržbami 600 milionů korun a desetimilionovým ziskem.

Majoritními vlastníky Lučebních závodů Draslovka jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek a jeho dva synové.