Rekonstrukce úložiště radioaktivních odpadů se prodražuje

Oprava a rozšíření úložiště pro nízko a středně radioaktivní odpady Richard budou dražší. Práce provádí firma, do které nedávno nastoupil Jaromír Jágr.

Rekonstrukce úložiště radioaktivních odpadů se prodražuje
Úložiště radioaktivních opadů Richard | Profimedia.cz

První etapa rekonstrukce úložiště radioaktivních odpadů Richard v bývalém vápencovém dole u Litoměřic bude stát o 15 milionů korun více, než se původně předpokládalo. Podle dokumentů v registru smluv mělo zabezpečení a rozšíření 55 let starého jaderného zařízení přijít Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na 66 milionů korun. V průběhu prací se však cena už třikrát navyšovala a aktuálně se počítá s 81 miliony. 

Podle mluvčí SÚRAO Martiny Bílé je příčinou prodražení velké množství kameniva, které bylo nutné z rekonstruovaných prostor přemístit. Jeho množství nebylo z bezpečnostních důvodů možné předem odhadnout. „Dále se jednalo o navýšení množství svorníků, kterými byl stabilizován strop nových komor a transportní chodby. Opět se přesné množství ukázalo až při realizaci,“ dodala Bílá. 

Na první etapu rekonstrukce má v roce 2023 navázat druhá. Ta se bude týkat především povrchových objektů a má spočívat hlavně ve výstavbě přejímací haly. Na kolik přijde druhá fáze, není v tuto chvíli jasné.  

Za rekonstrukci odpovídá společnost Energie – stavební a báňská, ve které došlo nedávno k zajímavé personální obměně. Jak upozornily Hospodářské noviny, na pozici místopředsedy představenstva byl po svém otci v únoru jmenován hokejista Jaromír Jágr.

Vrchní státní zastupitelství přitom loni společnost obžalovalo ze zmanipulování zakázky na opravu svahů u vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře. „A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat,“ měl prohlásit manažer firmy Libor Tkadlec na odposleších policistů.

Úložiště Richard slouží k uskladnění nízko a středně radioaktivního odpadu z nemocnic, výzkumu či průmyslu. V současnosti je z 80 procent zaplněno, a i proto probíhá jeho rozšíření. Nízko a středně radioaktivní odpad se ukládá ještě do úložiště Bratrství u Jáchymova a u jaderné elektrárny Dukovany. 

Tam se také dočasně nachází vysoce radioaktivní použité palivo z obou jaderných elektráren. To má být v budoucnu trvale uloženo v hlubinném úložišti, pro které se aktuálně hledá lokalita. Ve hře jsou čtyři, Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku.

Provoz a výstavba úložišť jsou financovány z takzvaného jaderného účtu, na který povinně platí producent radioaktivního odpadu. Většina plateb je od ČEZ. Podle odhadů státu budou stát všechna úložiště do roku 2100 mezi 120,8 a 139,1 miliardy korun v závislosti na tom, jak dlouho pojedou jaderné elektrárny, a kolik odpadu tedy nakonec vznikne.