Rekonstrukce státu: Na boj s korupcí se nejlépe připravili Piráti a Starostové

Co strany slibují v boji s korupcí a jak si vedly poslední čtyři roky? Piráti a Starostové jsou premianti, SPD, Trikolóra a Volný blok by propadly. Vyplývá to z datové analýzy programů a parlamentních hlasování, kterou vydala Rekonstrukce státu v rámci svého Volebního průvodce.

Rekonstrukce státu: Na boj s korupcí se nejlépe připravili Piráti a Starostové
Ivan Bartoš (vlevo) a Vít Rakušan | foto PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Koalice Spolu a Zelení jsou za Piráty a Starosty v závěsu, ale drží si dobré hodnocení. Přísaha a ANO za program dosáhly na lepší průměr, ovšem vládní hnutí v boji s korupcí více slibuje, než pracuje. S odřenýma ušima by ve škole do dalšího ročníku prolezly ČSSD a KSČM.

Uvedené známky vycházejí z analýzy stovek stran volebních programů a relevantních volebních slibů. Pozitivně jsou hodnoceny strany, které se v programech věnují tématům souvisejícím s činností Rekonstrukce státu, tedy efektivní správě státu, transparentnímu hospodaření a omezení korupce, digitalizaci a dalším. Konkrétní sliby jsou přitom hodnoceny mnohem lépe než obecné proklamace. „Relevantní sliby v programu každé strany jsme obodovali podle míry specificity a výsledný počet bodů jsme podle objektivního vzorečku přepočítali na známku jako ve škole,“ vysvětluje Jakub Černý, analytik Rekonstrukce státu.

Co stojí za kladným hodnocením programu Pirátů a Starostů? Především jeho propracovanost. Obsahuje totiž 58 pasáží, které se týkají dobrého vládnutí a boje s korupcí, často se navíc jedná o velmi konkrétní a podrobné plány. Chtějí například zřídit nezávislé ředitelství státní služby po vzoru původního služebního zákona, zveřejnit data státu, která nejsou osobní či jinak citlivá, nebo zavést jednotné evidence dotací. Piráti jsou navíc hodnoceni jako nejaktivnější parlamentní strana v boji s korupcí za poslední čtyři roky. Svědčí jim především předložení řady protikorupčních zákonů (např. ČEZ  v registru smluv, nezávislost státních zástupců či kontroly NKÚ ve státních firmách a obcích) a klíčových pozměňovacích návrhů. Starostové si v končícím volebním období vedli rovněž velmi dobře.

Kvalitní programy v oblasti dobrého vládnutí a boje s korupcí mají dále koalice Spolu a Zelení. Program Spolu je nejsilnější v oblasti digitalizace, ve které koalice představila řadu konkrétních plánů, například zprovoznění systému, který bude automaticky upozorňovat na končící platnost průkazů a dalších dokumentů. S hodnocením aktivity je to složitější, zatímco KDU-ČSL a TOP 09 podporovaly protikorupční zákony na jedničku, ODS dostala dvojku. Hodnocení straně kazí například hlasování proti rozšíření působnosti NKÚ a proti nominačnímu zákonu. Program Zelených je ve srovnání silný především v oblasti transparentního hospodaření a omezování korupce, kde navrhují řadu konkrétních opatření. Chtějí například zveřejňovat dotační rozhodnutí v registru smluv.

Programy lepšího průměru představily Přísaha a ANO. Vládní hnutí se ze sledovaných oblastí zaměřuje především na digitalizaci, které se věnuje většina hodnocených slibů. ANO navrhuje například proaktivní eGovernment, který bude automaticky reagovat na životní události, například by po narození dítěte rodiče obdrželi na účet porodné, aniž by o to bylo nutné žádat. Známka za program však neodpovídá reálné práci vlády během končícího volebního období. ANO ztrácí především předkládáním nekvalitní, až protiústavní pandemické legislativy či zásahy do nezávislosti státní správy. Přísaha boduje zejména v oblasti efektivní správy státu, kde navrhuje řadu konkrétních opatření, například povinnost zpětného hodnocení dopadů přijatých zákonů či kontrolu státních podniků hospodářským výborem.

Co stojí za špatnými známkami ČSSD, KSČM, SPD, Trikolóry a Volného bloku? Hlavním důvodem je fakt, že tyto strany se oblasti dobré správy a boje s korupcí ve svých programech zkrátka příliš nevěnují. Negativně hodnocené sliby jsou spíše ojedinělé, jde například o zrušení pandemického zákona bez jiného řešení pro vydávání opatření vlády, jak navrhuje Trikolóra. Zvláštním případem je ČSSD, jejíž program je velice propracovaný například v sociální nebo ekologické oblasti, dobrému vládnutí a boji s korupcí se však bohužel věnuje jen minimálně.