Rattaj koupil další alpské středisko. TMR přebírá Muttereralm

Po takřka likvidační sezoně si horský investor Igor Rattaj připisuje alespoň jedno vítězství. Dotáhl nákup dalšího rakouského střediska, tentokrát v Tyrolsku.

Rattaj koupil další alpské středisko. TMR přebírá Muttereralm
ilustrační foto | MUTTERERALM INNSBRUCK

Rakouská média o tom spekulovala od loňského podzimu, ale až do 4. května to nikdo z vedení TMR potvrzovat nechtěl. Jednání s rakouskými majiteli byla totiž velmi křehká a celý proces, do kterého intenzivně vstupovaly rakouské úřady a tamní obce, značně nepřehledný. 

Nyní ale slovenská horská skupina Tatry Mountain Resorts konečně oznámila novou akvizici v Rakousku. Od začátku května patří do její rozlehlé horské říše středisko Muttereralm nedaleko slavného Innsbrucku. Poprvé tak Rattaj akvizičně nakoukl do mekky alpského lyžování, do Tyrolska. Připomeňme, že jeho první rakouský zásah přišel ve východní části Alp, v Korutanech, kde před dvěma lety získal areály Mölltaler a Ankogel.

TMR koupila tyrolské středisko od Turistického sdružení Innsbruck a obcí Götzens a Mutters. Právě veřejnoprávní rozměr obchodu vysvětluje několikaměsíční mimikry zúčastněných stran. Vstup zahraničního kapitálu do rakouských hor je společensky velmi ožehavá disciplína. Ostatně hned 4. května Rattaj uspořádal tiskovou konferenci pro rakouské novináře, kde se snažil představit skupinu TMR i její dlouhodobé vize. 

Rattajova skupina za Muttereralm zaplatila 3,25 milionu eur, tedy asi 85 milionů korun, když se zapojila do otevřeného výběrového řízení pod dohledem  švýcarské poradenské společnosti. Její nabídka byla vyhodnocena jako nejlepší z nabídek od jedenácti vážných uchazečů z Rakouska i ze zahraničí. 

Kupní a prodejní smlouva byla partnerskými stranami podepsána údajně už 16. prosince 2020, avšak 1. května 2021 společnost TMR středisko převzala.

Igor Rattaj společně s kolegy představil kolem úterního poledne své tyrolské plány tamním médiím.
Foto TMR

„Na první pohled nejde o velký obchod, navíc přišel v době, ve které jsme ještě netušili, jak katastrofálně dopadne zimní sezóna a že budeme muset propouštět. Pro nás je to však i z profesionálního hlediska závazek, že jsme dokázali zrealizovat akvizici v Tyrolsku, které je považováno za mekku alpského lyžování,” uvedl k dealu Igor Rattaj, šéf skupiny a také její největší akcionář. Dodal, že TMR se rozhodla vstoupit do střediska i kvůli perspektivě  jeho propojení se sousedním střediskem Axamer Lizum a možnosti budoucího napojení na další  ledovec. 

„Celé středisko má však zajímavý potenciál nejen v zimě, ale i v létě. Chceme ho proto dále  rozvíjet tak, jak jsme to v Rakousku deklarovali. Akvizice zároveň zapadá do strategie rozšíření  Gopassu do dalších středisek,“ dodal Rattaj s odkazem na ambiciózní prodejní a partnerský systém Gopass, který prakticky balíčkuje možnosti lyžování na všech trzích TMR, tedy na Slovensku, v Česku, Polsku a Rakousku. 

Obce Götzens a Mutters a Innsbruck Tourist Board se rozhodly středisko prodat nejen ve snaze  zabezpečit jeho další rozvoj, ale i z ekonomických důvodů. Firma dlouho bojovala s vysokým zadlužením. Důležitý byl i fakt, že splátka další části kupní ceny je podmíněna právě dotací Turistického sdružení Innsbruck do propojení Muttereralmu se sousedním střediskem Axamer Lizum, kde se nachází dalších 40 kilometrů sjezdovek a deset lanovek.

Středisko Muttereralm se nachází v zajímavé lokalitě jen deset kilometrů od centra Innsbrucku, který byl už dvakrát dějištěm zimních olympijských her. Přímo z Innsbrucku je dokonce dostupné tramvají. 

Lyžařům nabízí více než 15 kilometrů sjezdovek v délce od 700 do 4200 metrů. Obtížností jsou vhodné pro začátečníky i náročnější lyžaře, slalomová trať na Pfriemesköpfl je dokonce atraktivním lákadlem pro profesionální týmy lyžařů z celého světa. K dispozici jsou dvě osmimístné kabinkové lanovky, jedna čtyřsedačková, lyžařský vlek a dva dopravní pásy pro nejmenší lyžaře.