Investor Raška se tlačí do zdravotnictví

Skupina Natland Tomáše Rašky se pouští do zdravotnictví a biotechnologií.

Investor Raška se tlačí do zdravotnictví
Šéf Natlandu Tomáš Raška | Tomáš Novák týdeník HROT

Natland spojí svou společnost Anygence se startupem Aiolite, který se specializuje na zpracování dat ve zdravotnictví, diagnostiku a umělou inteligenci. Obě firmy zastřeší nová biomedicínská skupina Inferity, která si dává za cíl decentralizovat a demokratizovat zdravotní péči.

„Spojení konceptů Aiolite a Anygence nám umožňuje rozšířit kapacity v oblasti obsloužených zákazníků z 10 tisíc na 100 tisíc za týden. To je významný skokový růst, který by bez záštity skupiny Natland nebyl možný v tak krátkém čase,“ říká Jakub Schůrek, jeden ze zakladatelů Aiolite. 

Právě vývoj nových produktů pro moderní a zcela individualizovanou zdravotní péči je jedním z hlavních cílů Inferity. Nejen pacientům, ale i zdravé populaci má zajistit plošnou dostupnost nejmodernějších diagnostických technologií. Využije zkušeností z let výzkumu a vývoje umělé inteligence pro oblast lékařské diagnostiky, které přináší společnost Aiolite. 

„Schopnost nezávisle, objektivně a v kontextu vyhodnocovat vlastní zdraví je nově vznikající hodnotou. Spojením technologií Aiolite s infrastrukturou a zázemím Anygence dokážeme učinit tuto hodnotu dostupnou pro každého,“ říká druhý ze zakladatelů Aiolite Karel Pánek.

Výhodou spojení obou subjektů pod skupinu Inferity je také to, že bude možné urychlit inovační cyklus a uvádění nových produktů na trh. Společnost Anygence provozuje velkokapacitní testovací centra v Praze, Brně i Ostravě a dodává firmám na míru řešení testování na SARS-CoV-2 pro zaměstnance.

Podle deníku E15 Raškova skupina v nově vzniklém medicínském holdingu získá pětinový podíl, zbytek si rozdělí právě majitelé Aiolite. Pro Tomáše Rašku jde každopádně o novou ambiciózní oblast, kde chce jeho Natland růst. 

Doposud se totiž skupina zaměřuje hlavně na nemovitostní projekty a firmy v problémech, takzvané distressed assets. Právě díky tomu se firma realizovala například ve zkrachovalé stavební skupině PSJ, ale také v e-shopu s módou Zoot, který stále vlastní. Kromě toho Raška rozvíjí menší firmy v oblasti informačních technologií. Skupina udává hodnotu svých majetkových účastí kolem sedmi miliard korun. V roce 2019 Natland vydělal 169 milionů korun čistého.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní