Práce, kostel, hřbitov. Rakouský tlak na neočkované sílí

Rakousko přitvrdilo opatření namířená proti neočkovaným. Ti mají výrazně omezenou svobodu pohybu – kromě obstarání základních povinností a potřeb v podstatě nikam nesmí.

Práce, kostel, hřbitov. Rakouský tlak na neočkované sílí
Fronta na očkování ve Vídni, ilustrační foto | Shutterstock.com

Jižní soused Česka se rozhodl k bezprecedentnímu nátlaku na občany, kteří nemají očkování. Ti, kteří nemají vakcínu a neprodělali v posledních šesti měsících covid, mají výrazně omezený pohyb mimo domov.

Lidé, kteří nejsou plně očkovaní (ti s jednou dávkou musí předkládat PCR test) a nemohou prokázat, že v posledních 180 dnech prodělali onemocnění, mohou opustit své bydliště jen kvůli práci, škole, návštěvě lékaře nebo kvůli očkování a nakupovat mohou jen to, co splňuje kategorii uspokojení základních potřeb. Tedy zejména potraviny. Poslední výjimkou jsou navštěvy kostela či hřbitova k uspokojení „základní náboženské potřeby“.

Lockdown pro neočkované má ve větší míře kontrolovat policie. Ministr vnitra Karl Nehammer od pondělí posílil hlídky policistů, kteří mají kontrolovat maloobchod i restaurace. V případě porušení má být nejprve uděleno neočkovaným varování, při opakovaném porušení pokuta 500 eur. Podnikatelům pak hrozí pokuta až do výše 3600 eur, pokud nebudou s policií spolupracovat.

Uvalení přísných podmínek má donutit dva miliony Rakušanů, aby se nechali očkovat. Proočkovanost populace se pohybuje na úrovni 65 procent. Částečně to zafungovalo a u očkovacích míst se už v minulých dnech tvořily fronty. Ve Vídni nyní hlásí plné termíny pro očkování dětí ve věku pěti až jedenácti let, i když se zatím omezení týkají neočkovaných dětí až nad dvanáct let věku. 

Malé děti jsou očkovány látkou BioNTech/Pfizer, o jejím množství rozhoduje lékař na místě podle kondice a hmotnosti konkrétního dítěte. Očkování pro děti mladší dvanácti let přitom stále ještě neschválila Evropská léková agentura (EMA), i když se očekává, že k tomu dojde brzy. Vídeň tímto krokem chtěla umožnit rodičům naočkovat i mladší děti, pokud o to projeví zájem. 

V rakouské vládě, které nyní šéfuje Alexander Schallenberg, poté co odstoupil kancléř Sebastian Kurz, se navíc vede spor o to, zda současný systém ještě více zpřísnit. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein žádá tvrdé postihy za nedodržování pravidel a chce také zavést noční zákaz vycházení pro všechny obyvatele bez rozdílu od desáté hodiny večer.

Proti nátlaku na neočkované se v neděli protestovalo na několika místech v Rakousku, nejvíce lidí se sešlo v Innsbrucku, kde jich bylo okolo pěti tisíc, ve Vídni šlo o několik stovek odpůrců restrikcí. Proti zpřísnění protestují také obchodníci a restauratéři, protože se obávají, že jim tržby před Vánocemi výrazně klesnou. O „korona apartheidu“ hovořil šéf opoziční FPÖ Herbert Kickl, který na sobotu svolal do Vídně další demonstraci. Chce také podat žalobu u Ústavního soudu na porušování základních práv. 

Současná opatření mají platit deset dní. O prodloužení o dalších deset dní musí rozhodnout rakouský parlament. 

Rakouští epidemiologové tvrdí, že k omezení nárůstu případů covidu je potřeba, aby lidé omezili kontakty o třicet procent, což současná opatření nezaručí. Lockdown by se měl vztahovat, alespoň krátkodobě, na všechny. 

Německo chce také zpřísňovat

O zpřísnění podmínek uvažují také v Německu. Uvedli to zástupci stran, jež jednají o vládě – SPD, FDP a Zelení. Místopředseda zelených poslanců v německém parlamentu Oliver Krischer tvrdí, že omezení pohybu pro neočkované Němce je naprosto nezbytné. Lockdown pro neočkované žádá i šéf Zelených Robert Habeck. O konkrétních opatřeních by ale měly rozhodovat jednotlivé německé státy.

Uvažuje se také o tom, že spolkové země budou moci zakázat volnočasové aktivity, kulturní a sportovní akce. Tlak na „povinné“ očkování ale nemusí přinést kýžený efekt, varují někteří odborníci. Německý virolog Hendrik Streeck vysvětlil, že očkovaní mohou i nadále přenášet virovou nálož a nakazit ostatní, zejména v období podzimních a zimních měsíců. Podle něj není správné mluvit o pandemii neočkovaných, protože součástí pandemie jsou všichni lidé. 

Stejně to vnímá i virolog Christian Drosten z berlínské nemocnice Charité. K šíření nákazy přispívají také očkovaní, i když o něco méně než ti, kteří vakcinaci odmítají. Zejména varianta delta se šíří i mezi očkovanými. Nicméně riziko toho, že očkovaný po dvou dávkách skončí v nemocnici, je u lidí nad šedesát let sedmkrát nižší než u těch, kteří očkování odmítají.