Ráje to jsou, ale ne daňové

Podle experta Martina Felendy je daňový ráj zavádějící termín, převáděním peněz do zahraničí totiž český podnikatel zpravidla nic neušetří.

Ráje to jsou, ale ne daňové
Martin Felenda | Tomáš Novák týdeník HROT

Martin Felenda, vedoucí partner poradenské společnosti Schaffer & Partner v Praze, je odborníkem na zdanění mezinárodních společností a transakcí. „Pokud někdo použije slova Nizozemsko a daňový ráj v jedné větě, tak neví, o čem mluví,“ zdůrazňuje Martin Felenda v úvodu rozhovoru pro týdeník Hrot a hned poté vyjmenuje, které daně mají v Nizozemsku vyšší sazbu než u nás. Trumfem zemí typu Nizozemska a Lucemburska je stabilní právní a daňové prostředí, exotické ostrovy v Karibiku či Seychely nabízejí v praxi hlavně zamaskování skutečných firemních vlastníků.

Také Felendovy názory na zavedení digitální daně nejsou zcela v souladu s většinovým míněním českých politiků i širší veřejnosti. Podle jeho názoru nám dodatečné zdanění koncernů Google, Apple či Facebook přinese méně, než způsobí škody tímto krokem vyvolané.

Firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou opakovaně terčem kritiky. Naposledy teď, kdy opoziční politici neúspěšně navrhli, aby takové firmy ztratily nárok na státní finanční pomoc v době koronavirové krize. Co si o tom myslíte?

Myslím si, že pokud společnost podniká v České republice, má tady zaměstnance, řádně platí daně, normálně funguje, nemá dluhy po splatnosti k bankám ani státu, tak bychom jí měli pomoct. Bez ohledu na to, komu patří, jestli se vlastník jmenuje Jiří Kovář nebo George Smith. Prioritou je, aby ta firma dál zaměstnávala lidi, vyráběla nebo poskytovala služby.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit