Radioaktivní odpad: pořád lepší než Rakušané

Příprava hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v Česku se vleče. Rakousko je na tom ale ještě hůř.

Radioaktivní odpad: pořád lepší než Rakušané
Radioaktivní odpad, ilustrační foto | Profimedia.cz

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) potvrdil oficiálně to, co všichni už léta minimálně tuší. Příprava hlubinného úložiště radioaktivního odpadu se vleče, polyká miliardy a jakýkoli výsledek je v nedohlednu.

Jak zjistil NKÚ, Správa úložišť radioaktivních odpadů vydala během 23 let na jeden z největší stavebních projektů v historii Česka už 1,82 miliardy korun a jediným výsledkem je předvýběr čtyř „semifinálních“ lokalit.

Stále také chybí léta slibovaný zákon o zapojení dotčených obcí, jehož absence vede jen k rostoucímu odporu v regionech, a tedy dalším průtahům.

Na druhé straně ani s takto chabými výsledky na tom Česko v mezinárodním srovnání není vůbec špatně. Vůbec nejhůře je na tom spolu s Itálií a Chorvatskem jindy vzorné Rakousko.

Navzdory tomu, že ho na rozdíl od Česka nezatěžuje vysoce radioaktivní použité palivo z elektráren, ale jen 12 tisíc barelů s výrazně méně nebezpečným odpadem z výzkumu a nemocnic, neudělala Vídeň v celé záležitosti dosud téměř nic. Ani pět let po termínu nedodala Bruselu chybějící koncepci nakládání s odpadem, a Evropská komise proto s Rakouskem odstartovala řízení o porušení smluv.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní