Vybrané články
z týdeníku The Economist

R.U.R. vzor 2022

Proč bychom měli vítat nástup robotů

R.U.R. vzor 2022
ilustrační foto | Profimedia.cz

Slovo „robot“ vymyslel v roce 1920 český spisovatel a dramatik Karel Čapek. V „R.U.R.“ (Rossumových univerzálních robotech) si Čapek představoval umělé, plně funkční sluhy. Po většinu své existence však byli skuteční roboti hloupé, neelegantní mechanické stroje využívané v továrnách.

Nyní se to však začíná měnit. Roboti těží z rychlého tempa inovací ve smartphonech, díky nimž máme laciné kamery a senzory, rychlou bezdrátovou komunikaci a výkonné a přitom menší počítačové čipy. Nedávné pokroky ve strojovém učení k tomu přidaly software, který se stará o to, aby roboti lépe vnímali své okolí a dokázali se chytřeji rozhodovat. Díky tomu všemu se roboti vymaňují z pečlivě řízeného průmyslového prostředí a vstupují do běžného života. V nadcházejících letech je můžeme očekávat v supermarketech, na klinikách, v sociální péči a mnohde jinde.

Komu hrozí automatizace

Lepší načasování si lze jen těžko představit. Mnoho průmyslových odvětví se potýká s nedostatkem pracovní síly – poptávka po pracovnících se vzpamatovala z pandemie mnohem rychleji, než se čekalo – a někteří lidé úplně vypadli z řad pracujících, zejména v Americe. Díky boomu e-commerce rychle stoupla poptávka po skladování. Roboti jsou dnes nepostradatelní, vybírají zboží z regálů a pomáhají lidem balit exponenciálně rostoucí množství krabic. Dokonce se začínají pomalu šourat po některých chodnících a doručovat zboží a jídlo lidem až do domů. V pandemií zpustošeném světě, při nedostatku pracovníků a naopak výrazném přebytku starších lidí, kteří vyžadují péči, je větší množství robotů, kteří zvýší produktivitu, rozhodně dobrou zprávou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit