Vybrané články
z týdeníku The Economist

Putinovy nové hračky. Ruská armáda sílí, NATO musí zareagovat

Po desetileté reformě ruská armáda opět září. NATO bude mít co dělat, aby srovnalo krok.

Putinovy nové hračky. Ruská armáda sílí, NATO musí zareagovat
ilustrace Vojtěch Velický

Po pádu Sovětského svazu se kdysi mocné ruské ozbrojené síly držely při zemi. Řidiči moskevských autobusů si vydělali víc než piloti stíhaček. Hladoví vojáci chodili sbírat borůvky a houby. Korupce byla naprosto běžným jevem – jeden z generálů byl obviněn, že si půjčil stíhačku MiG-29 na nepovolený „drag racing“ mezi auty a stíhačkami, k němuž došlo na německém letišti. „Žádná armáda na světě není v tak příšerném stavu jako ta naše,“ stěžoval si ministr obrany v roce 1994. Jen málo armád se však dokázalo tak dramaticky znovu dostat do sedla. V roce 2008 zpackali Rusové válku v Gruzii. V reakci na to obrátili své ozbrojené síly vzhůru nohama. 

Začalo to masivním utrácením. Ruské vojenské výdaje se mezi lety 2005 a 2018 téměř zdvojnásobily, měřeno devizovým kurzem a v závislosti na kupní síle. Ruský vojenský rozpočet je převážně tajný, ale podle Michaela Kofmana z virginského think-tanku Center for Naval Analyses ročně spolyká mezi 150 a 180 miliardami dolarů. To je zhruba trojnásobek britského armádního rozpočtu a čtyři procenta ruského HDP.

Většina peněz putuje do výzbroje. Julian Cooper z Birminghamské univerzity odhaduje, že Rusko v posledním desetiletí nakoupilo na 600 nových letadel, 840 helikoptér a 2300 dronů. Zatímco v roce 2007 bylo možné 99 procent ruských bojových vozidel označit za zastaralá – tj. do služby byla uvedena před více než 30 lety –, dnes je podle studie, kterou 29. září zveřejnil londýnský think-tank Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS), celých 27 procent moderních. Ruské válečné letectvo už netvoří z 97 procent zastaralé stroje, dnes je 71 procent letadel moderních.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit