Vybrané články
z týdeníku The Economist

Putinova brutální tajná armáda. Kdo jsou Vagnerovci?

Brutální ruští žoldáci z Vagnerovy skupiny toho na Ukrajině moc nesvedou. Ale diktátorům po celém světě budou pomáhat dál.

Putinova brutální tajná armáda. Kdo jsou Vagnerovci?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Z té fotografie běhá mráz po zádech. Když se podíváte do její horní části, uvidíte čtyři pózující muže ve vojenském. Jeden se usmívá. Druhý potahuje z cigarety a dívá se přímo do objektivu. Ale když se jim podíváte pod nohy, najdete na betonové podlaze useknutou lidskou hlavu. Než ji své oběti uťali, natočili ti muži video, na kterém se výborně baví, když svému zajatci drtí nohy a ruce palicí.

K tomuto incidentu došlo v Sýrii v roce 2017. Obětí byl údajný dezertér ze syrské armády a jeho vrahové byli pravděpodobně Rusové. Přinejmenším jeden z nich byl identifikován jako příslušník Vagnerovy skupiny, ruské žoldnéřské organizace s vazbami na ruskou vojenskou rozvědku, jejíž členové byli v poslední době opakovaně spatřeni na Ukrajině.

Vagnerovci jsou suverénně nejznámější skupinou ruských žoldáků a mají vazby na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina. Do širšího povědomí se dostali v roce 2014 na Ukrajině, od níž se tehdy Rusko snažilo odtrhnout Donbas. Vagnerovci tehdy Putinovi zajistili jednu z věcí, kterých si u žoldnéřů cení nejvíc – mohl je zapřít. Vagnerovci se mohli snáze a uvěřitelněji než ruští vojáci vydávat za separatistické bojovníky.

Od té doby byla tato žoldácká armáda nasazena v mnoha různých zemích od Sýrie přes Libyi a Mali po Středoafrickou republiku, objevili se však také v Súdánu a ve Venezuele. Všude pomáhali Putinovým oblíbeným autoritářům udržet se u moci nebo ji získat.

Hodí se i odpad

Dnes na Ukrajině nemůže Putin doufat, že by mohl vagnerovce zapřít, a stejně tak nemůže těžit z další výhody, kterou mu služby žoldnéřů přinášely – snížení počtu obětí mezi řadovými vojáky, jejichž rodiny se mohou ptát, v boji za co jejich milovaní zahynuli. Jelikož Rusko nasadilo na Ukrajině už nějakých 190 tisíc vojáků, pár tisícovek Vagnerových žoldáků těžko změní výsledek války.

Ale můžou se postarat o to, že bude ještě brutálnější. Kvůli službě na Ukrajině sáhli tentokrát ruští náboráři i po těch, které v minulosti odmítali, protože měli málo zkušeností nebo pochybnou minulost. „Berou úplně každého,“ říká Ilja Roždestvenskij, ruský novinář, který činnost žoldnéřů roky sleduje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit