Vybrané články
z týdeníku The Economist

Putinova nová éra represí

Ruský režim terorizuje vlastní obyvatelstvo a směřuje k čím dál ostřejší konfrontaci se Západem

Putinova nová éra represí
ilustrační foto | Profimedia.cz

Sovětský fyzik a disident Andrej Sacharov říkával, že domácí perzekuce nevyhnutelně vedou k zahraniční nestabilitě. Jeho vlastní život byl toho důkazem. Jeho vnitřní exil ukončil až v roce 1986 Michail Gorbačov, architekt glasnosti, jenž osvobodil politické vězně a toleroval svobodu slova. Není náhodou, že ruku v ruce s Gorbačovovým odmítnutím represí nastal i konec studené války.

Dnes jsme opět svědky demonstrace Sacharovovy teze – jenom obráceně. Podle sdružení ruských nevládních organizací Memorial je dnes v Rusku více než dvojnásobek politických vězňů než na konci sovětské éry. Samotný Memorial, jejž s cílem zdokumentovat zločiny sovětského režimu spoluzakládal právě Sacharov, je současným ruským režimem označován za „zahraničního agenta“ a bývá terčem výpadů státem podporovaných grázlů.

Současně s tím se dramaticky zhoršily vztahy Ruska se Západem. Aby ospravedlnil domácí perzekuce, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin svým lidem, že Západ usiluje o zničení ruského způsobu života. Při jednání se Západem Putin čím dál víc sází na studenoválečnou konfrontaci. A západní lídři se musejí připravovat na nejhorší.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit