Putin uznal donbaské republiky, invaze na Ukrajinu začala

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil armádě zahájit misi ve dvou povstaleckých republikách na východě Ukrajiny, jejichž nezávislost uznal zvláštními dekrety. Jednotky ruské armády poté vstoupily na území separatistických republik.

Putin uznal donbaské republiky, invaze na Ukrajinu začala
ilustrační foto | Profimedia.cz

V televizním projevu v pondělí večer Putin oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost „lidových republik“ vyhlášených roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. A jediné řešení vyhrocené situace je podle něj vojenské. Cílem mise má být podpora míru, napsala agentura TASS. Jednotky ruské armády v návaznosti na Putinovo rozhodnutí zamířily k takzvané linii dotyku, která dělí povstalce od ukrajinských vládních sil.

Podle EU, Německa i Velké Británie jde o jasné porušení mezinárodního práva a tento krok nezůstane bez odpovědi. V reakcích na Putinovo rozhodnutí se na tom shodli německý kancléř Olaf Scholz a prezidenti Spojených států a Francie Joe Biden a Emmanuel Macron. Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že Rusko chystá největší válku v Evropě od roku 1945 a hodlá obklíčit Kyjev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k národu obvinil Rusko, že opustilo minský a normandský formát, který měl zajistit mír ve dvou separatistických oblastech. Zároveň dodal, že ukrajinské hranice zůstanou v současné podobě a spoluobčanům vzkázal, že se ničeho nemusejí bát. Od Západu očekává jasnou podporu.

Proti ruskému postupu se vymezili i čeští politici. Premiér Petr Fiala na Twitter napsal, že Česko stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. „Z vlastní historie si dobře pamatujeme, že podobné kroky namířené proti suverénním sousedním státům k míru nikdy nevedou,“ uvedl. Ministr vnitra Vít Rakušan přirovnal současnou situaci k československé zkušenosti s „bratrskou pomocí“. Podle Petra Pavla, bývalého předsedy Vojenského výboru NATO a možného prezidentského kandidáta, Rusko pohrdá mezinárodním právem.

Kyjev hlásí desítky případů ostřelování z druhé strany linie dotyku, mrtvé a zraněné. Vedení separatistických oblastí zase obviňuje ukrajinskou vládu z přípravy rozsáhlé ofenzívy, což ovšem Kyjev popírá.

V téměř hodinovém projevu Putin podal vlastní verzi ukrajinských dějin a zdůraznil, že jihovýchod dnešní Ukrajiny, kde se nacházejí území ovládaná povstalci, „býval historicky součástí Ruska“, a že „současná Ukrajina byla úplně vytvořena Ruskem, ruskými komunisty“. Ukrajinu vykreslil ruský prezident jako zemi bez skutečné státnosti, americkou kolonii s loutkovým režimem, jako zemi, kde jsou Rusové utlačováni a pronásledováni. Zároveň Ukrajinu obvinil z přípravy bojových operací a teroristických akcí proti Rusku, i z toho, že se prý chystá vyzbrojit se jadernými zbraněmi.

Podle Putina Ukrajinu ovládá NATO a je „předmostím“, odkud by Západ mohl vést překvapivý úder proti Rusku. Obvinil také Kyjev, že stále odmítá plnit mírové dohody z Minska a že naopak chystá novou vojenskou operaci v Donbasu.