Putin si chtěl hrát na Stalina, ale dopadl spíš jako car Mikuláš. Ovšem s atomovkou

Na ruskou mobilizaci čekala před první světovou válkou celá Evropa. Ta Putinova je známkou toho, že Rusy koloniální válka kdesi na okraji impéria moc nebere

Putin si chtěl hrát na Stalina, ale dopadl spíš jako car Mikuláš. Ovšem s atomovkou
Mobilizace na ruském venkově. Léto 1914. | Profimedia.cz

Na jednom banketu pořádaném v červnu 1914 se německý císař Vilém II. přitočil k bankéři Maxi Warburgovi a prohodil s ním pár vět. Z Warburgova deníku víme, že si monarcha dělal starosti s ruským zbrojením a s „tou plánovanou výstavbou železnic“, která hrozila, že zkrátí skoro napolovic dobu, kterou Rusko potřebuje k mobilizaci svých vojsk. Odhadoval, že Rusko zaútočí na Německo v roce 1916, a nadhodil, „zda by nebylo lepší nečekat a udeřit nyní“.

Vilém sice nebyl žádný génius (mírně řečeno), ale obavy z ruské mobilizace s ním sdíleli i mužové, kteří o válce a míru skutečně rozhodovali – kancléř Theobald von Bethmann-Hollweg, ministr zahraničí Gottlieb von Jagow či náčelník generálního štábu Helmuth von Moltke.

Pouhý týden po výše zmíněné konverzaci zastřelil Gavrilo Princip v Sarajevu následníka rakouskouherského trůnu, a tak pánové „sofort“ dostali, co chtěli a čeho se zároveň tak báli.

Nebýt Vladimira Putina, na slovo „mobilizace“ bychom málem zapomněli. Stejně jako na skutečnost, že to není poprvé, co na vyhlášení ruské mobilizace čekala se zatajeným dechem celá Evropa: od korunovaných hlav a náčelníků generálních štábů po nejposlednějšího dělníka v továrně.

Měsíc po zmíněném sarajevském atentátu vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, a když car Mikuláš II. 31. července 1914 nařídil mobilizaci – zdlouhavý a do puntíku naplánovaný proces, který měl na hranice Německa a Rakouska-Uherska přivést nejpočetnější armádu světa –, nešlo již válku žádnou mocí zarazit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit