Vybrané články
z týdeníku The Economist

Putin se bojí výprasku na Ukrajině a zvyšuje sázky

Západ by měl Ukrajincům pomoci rychle získat co největší kus okupovaného území, než dorazí ruské posily

Putin se bojí výprasku na Ukrajině a zvyšuje sázky
Vladimir Putin | Shutterstock.com

Abyste porozuměli Vladimiru Putinovi, poslouchejte, co říká o svých nepřátelích. Minulou středu muž, který napadl Ukrajinu, prohlásil, že západní mocnosti „agresivně vnucují svou vůli… ostatním zemím“. Chtějí prý „vyplenit“ Rusko, tvrdil člověk s palácem za miliardu dolarů. „Dokonce se uchýlily k jadernému vydírání,“ pravil a jedním dechem pohrozil jadernou odvetou, pokud se Ukrajina pokusí získat zpět území, které jí ukradl.

Po potupných porážkách na bojišti se ruský despota snaží ukázat sílu. Kromě jaderných hrozeb, které Ukrajinci označili za blufování, nařídil také částečnou mobilizaci, sliboval posílení ruských invazních sil a podporu loutkových „republik“ na Ukrajině, které měly minulý víkend hlasovat o připojení k Rusku.

Zfalšovaná referenda, vyhlášená pouhé tři dny dopředu, mají Putinovi poskytnout rétorickou záminku k tomu, aby mohl ukrajinské útoky na Donbas označit za napadení samotného Ruska, na něž by teoreticky mohl odpovědět jaderným útokem. Putin, jinými slovy, ve své katastrofální válce zvyšuje sázky.

Maskovaná propast

Z jeho agresivní rétoriky však místo síly vyzařuje spíš panika. Kiksy na ukrajinském bojišti způsobily první praskliny v jeho auře nedotknutelného vládce Ruska. Ruské televize sice o válce soustavně lžou a alternativní hlasy jsou umlčovány, ale ukrajinská realita je už natolik odlišná od fantazií vysílaných do ruských obýváků, že Putin dnes sotva dokáže svůj narativ držet pohromadě. To také může být důvodem, proč slábne i jeho informační válka v zahraničí.

Rusům dál tvrdí, že válka není válka, ale jen „zvláštní vojenská operace“, které mohou fandit bez jakýchkoli osobních obětí. Ukrajinským protivníkům a jejich spojencům z NATO vzkazuje, že na frontu pošle spoustu čerstvých vojáků – jeho ministr obrany naznačil, že by jich mohlo být až 300 tisíc.

Aby zamaskoval propast mezi těmi dvěma výroky, zdůrazňuje, že se jedná jen o částečnou mobilizaci rezerv (jen druhá strana, tvrdí Putin, používá muže jako „kanónenfutr“).

Ve skutečnosti však Putin nemůže nařídit masové odvody, protože by tím ohrozil celý svůj režim. Dokonce i částečná mobilizace vyvolala rozsáhlé protesty a nával na hranicích, jak se spousta mladých mužů snaží odvodu vyhnout.

Čas nehraje Putinovi do karet. Rezervisté se nemusejí učit střílet rovně, ale budou muset absolvovat výcvik, aby se naučili zacházet s novou výzbrojí a zvykli si na podmínky na bojišti. Když je na frontu Rusové pošlou příliš brzy, spousta z nich zahyne. Mohou jimi doplnit stavy existujících jednotek. Tím by Rusové vyztužili obranné linie, nezmohli by se však na žádnou novou ofenzivu.

Pro žádné větší invazní vojsko nemá Rusko dostatek zbraní, mimo jiné proto, že spoustu děl a tanků ruští vojáci nedávno nechali za sebou, když prchali před postupujícími Ukrajinci. Bude trvat ještě několik měsíců, než se Putinova „částečná mobilizace“ ve větší míře projeví na bojišti.

Urvi, co můžeš

To dává Ukrajině šanci. Její západní spojenci by měli urychlit dodávky zbraní, včetně raket s delším doletem. Nejlepší zbraňové systémy NATO nesmějí být používány k útokům na samotné Rusko, ale části Ukrajiny, které Rusko nelegálně anektovalo, by neměly být tabu.

Západ by také měl cvičit víc ukrajinských vojáků. Země má spoustu vysoce motivovaných potenciálních obránců, ale zatím pouze Británie nabízí základní výcvik většímu množství z nich.

Ostatní členské státy Aliance by se měly hned přidat a třeba si tu práci rozdělit, aby se jeden spojenec soustředil na výcvik obsluhy protileteckých baterií, další by cvičili dělostřelce atd. Čím větší kus svého území dokáže Ukrajina získat zpět, než dorazí ruské posily, tím silnější postavení bude mít.

Když Putin napadl Ukrajinu, myslel si, že se rychle zhroutí. Nestalo se. Teď doufá, že její západní spojenci ztratí odhodlání k dlouhému boji, přeruší dodávky zbraní a donutí Ukrajinu k uzavření míru. To se nesmí stát.

Putin se snaží ukázat sílu, protože je ve skutečnosti oslabený, a Rusové si toho začínají všímat. Ukrajinci musejí pokračovat v postupu na bojišti. Míru se dočkáme, až obyvatelé Ruska pochopí, že Putin prohrává a nemůže zvítězit. 

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.