Kde Putin pořád bere rakety? Ze Severní Koreje

Rusko získává stále další rakety, kterými útočí na Ukrajinu, z totalitní KLDR, tvrdí západní vojenští analytici a zpravodajci. Severokorejská produkce zbraní je založena na sovětských standardech a Kreml je může okamžitě využít v bojích.

Kde Putin pořád bere rakety? Ze Severní Koreje
Kim Čong-un a Vladimir Putin v roce 2019 | foto Profimedia.cz

Jak je možné, že má ruská armáda stále dostatek raket pro útoky na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu? Jedním z možných vysvětlení je to, že získává velkou část munice včetně dělostřeleckých granátů od totalitního severokorejského režimu, který vede „raketový“ Kim Čong-un.

Komunistický režim totiž dlouhodobě vyhrožuje Spojeným státům, Japonsku a Jižní Koreji, že je bude bombardovat raketami s jadernými hlavicemi, pokud neuvolní sankce, které byly na Pchjongjang uvaleny v souvislosti s vývojem vlastního jaderného programu a jaderného testu v roce 2006. Severní Korea je ale závislá na potravinové pomoci ze zahraničí a finanční prostředky za prodej zbraní se Kim Čong-unovi hodí.

I když Rusko i Severní Korea oficiálně popírají vojenskou spolupráci, americké zpravodajské služby opakovaně varovaly, že Kreml doplňuje zásoby munice právě od severokorejského režimu. Mělo by se jednat o miliony kusů dělostřeleckých granátů a tisíce raket, které má severokorejská armáda ve skladech. Podle jihokorejských zdrojů navíc totalitní stát zvyšuje produkci munice, kterou používá ruská armáda.

Korejské zbraně jsou kompatibilní s ruskými

Darja Dolzikovová z londýnského bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), která se zaměřuje na íránský a severokorejský nukleární program, zdůraznila, že obrovské zásoby munice i zbraní Severní Koreje jsou kompatibilní s výzbrojí ruské armády, a proto mohou být rychle použity při bojích na Ukrajině.

I když neexistují přímé důkazy o jejich použití, jako je tomu v případě íránských dronů, neznamená to, že k jejich nasazení nedochází. Například dělostřelecká munice je těžko identifikovatelná.  „Rusko ve velké míře používalo na Ukrajině raketomety BM-21 Grad a Severní Korea již dříve prodávala rakety ráže 122 milimetrů,“ vysvětlil expert na obchod se zbraněmi Daniel Salisbury z Centra pro vědu a bezpečnostní studia na King’s College London. 

Severokorejský režim by Kremlu mohl dodávat i vybavení podobné taktickým balistickým raketám Točka, které Sovětský svaz do své výzbroje zařadil v sedmdesátých letech minulého století a jsou používány dodnes. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v listopadu uvedl, že ruská armáda už na Ukrajinu vypálila přes 4700 raket.

Embargo obchody se zbraněmi nezastavilo

I když Organizace spojených národů uvalila na Severní Koreu zbrojní embargo, režim využívá pro export zbraní země z Afriky a z oblasti Blízkého východu. Rusko má sice s KLDR společnou devatenáctikilometrovou hranici, pro dodávky zbraní se ale využívají tajné zásobovací kanály, doplnil britský expert Salisbury.

„Státy rády tají veškeré nezákonné transakce se zbraněmi, které porušují sankce, kvůli právním důsledkům. Odhaduji, že se pravděpodobně obávají reakce Spojených států,“ vysvětlil Salisbury. 

Obtížněji zjistitelný je export zbraní právě přes třetí země, Severní Korea už v minulosti dodávala zbraně do Eritreje nebo do Sýrie. To jsou rovněž země, které na půdě OSN hlasují ve shodě s Ruskem. Kim Čong-un také obvinil z vyprovokování války na Ukrajině Spojené státy a NATO, přesně v duchu ruské propagandy. 

Sam Cranny-Evans z londýnského RUSI dodal, že nákup zbraní Putinova Ruska z Íránu a Severní Koreje umožňuje Kremlu, aby držel krok s dodávkami zbraní ze Západu pro ukrajinskou armádu. Zejména v mezidobí, než Rusko zmobilizuje vlastní zbrojní výrobu pro válečné účely. Ostatně i sám ruský diktátor už oznámil, že zemi čeká dlouhotrvající konflikt

Problém s municí z KLDR ale může být v tom, že nemusí být tak přesná a kvalitní. „Rusko nemá ponětí, jaká panuje kontrola kvality v Severní Koreji,“ míní William Alberque, ředitel kontroly zbrojení britského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).