Pučista na kvadrát. Jak se z neznámého plukovníka stal prezident Mali

Západoafrické Mali zažilo během necelého roku už druhý vojenský převrat a opět ho vedl Assimi GoÏta. Před rokem neznámý plukovník, před měsícem viceprezident, nyní už prezident.

Pučista na kvadrát. Jak se z neznámého plukovníka stal prezident Mali
Převrat, jímž se Assimi Goïta alias Černý panter dostal k moci v Mali, jeho příznivci vítali. Vůbec však nepotěšil Francouze, kteří malijské armádě dosud pomáhali v boji proti islamistům. Od příštího roku na to bude Goïta sám. | Profimedia.cz

Díky fyzické kondici už ho novináři překřtili na „Černého pantera“ – podle hollywoodského komiksového superhrdiny. Ač skoro nemluví, má charisma. O vousatém plukovníkovi v maskáčích a jeho plánech se ví pramálo. Tuto tajuplnost podtrhává návlekem na krk, který téměř nikdy nesundává. Slouží mu jako poznávací znamení. Když nechce dál mluvit, natáhne si ho přes ústa jako náhražku roušky. Za Assimiho Goïtu, dvojnásobného malijského pučistu, ale mluví hlavně činy.

První převrat zorganizoval loni v srpnu, aby po dlouhých vyjednáváních pustil do křesla přechodného prezidenta vysloužilého vojáka Baha N’Dawa a sám sobě určil pozici viceprezidenta, který má v zemi zmítané islamistickým povstáním i kmenovými násilnostmi na starost otázky bezpečnosti. Když ale v květnu N’Daw odvolal z ministerských funkcí dva důstojníky, kteří se podíleli na odstranění vlády v minulém roce, osmatřicetiletý Goïta zorganizoval druhý puč.

Prezidenta nechal zatknout a z pozice jeho zástupce usedl do uvolněného křesla hlavy státu. Samozřejmě slíbil, že vládnout bude jen do února příštího roku, kdy Malijci dostanou možnost vybrat si svého lídra, ale bylo by překvapením, kdyby v sobě Goïta neobjevil nepostradatelnost pro další úspěšný rozvoj země a do voleb se nepřihlásil. Nebo je prostě nezrušil.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit