Prvok na Vltavě

Na plochu 43 metrů čtverečních vtěsnal sochař Ladislav Trpák 2+kk s pěknou koupelnou.

Prvok na Vltavě

Na provizorní ponton u Střeleckého ostrova doplul minulý týden Prvok. Událost to byla veliká - jedná se o první „vytištěný“ dům v Česku. 3D tiskárny dnes dokážou vyplivnout kdeco - od autodílů přes respirátory po zubní protézy. V Číně se už s „tištěnými“ domy rozjíždí byznys, u nás však stále jde o raritu. Nápadu se chytil sochař Ladislav Trpák a představil něco, co se klasickému domu příliš nepodobá.

Zelení porostlý „bunkr“ vytištěný během 48 hodin je uvnitř nabitý technologiemi a zařízením z exkluzivních materiálů. Na plochu 43 metrů čtverečních Trpák vtěsnal solidní 2+kk s pěknou koupelnou. Prototyp vyšel celkem draho - prý na více než deset milionů. Tak to ale u prototypu bývá, otec Prvoka soudí, že se během tří až pěti let se sériovou výrobou dostane na necelých pět milionů korun. To je dnes normální cena za pražské „dvakákáčko“. Jen nestojí na vodě, nýbrž na pěkně drahém pozemku.

Celou akci sponzorovala Buřinka, což je počin chvályhodný. Ve snech o dostupném bydlení sice nemá Prvok co dělat, ale celá ta show stála za to. Český „sériový“ dům vytištěný 3D technologií, který by mohl pomoci řešit celosvětový problém s bydlením, bude jednou velmi pravděpodobně vypadat jinak. Nějak se ale začít musí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit