První prezidentka… s máslem na hlavě

Danuše Nerudová chce být první prezidentkou. Dohání ji ale skandály z doby, kdy byla rektorkou Mendelovy univerzity v Brně.

První prezidentka… s máslem na hlavě
Danuše Nerudová | foto Profimedia.cz

Kauza brněnské Mendelovy univerzity, o níž jsme v Hrotu podrobně informovali, kdy tamní Provozně ekonomická fakulta rozdávala doktorské tituly překladovým plagiátům a za nezvykle krátkou dobu, je už dobře známá. Fakulta dělala psí kusy v době, kdy celé univerzitě šéfovala Danuše Nerudová. 

V mediálním prostoru uznávaná ekonomka, která se rozhodla stát prezidentkou. „První prezidentka. Naděje na lepší časy,“ hlásá ve své kampani. Jenže ve víru posledních událostí by mohl být slogan doplněn: První prezidentka s máslem na hlavě. Akreditační úřad totiž nově rozhodl, že v Brně to vážně nebylo vůbec o. k. Škola chybovala tak moc, že přišla o institucionální akreditaci. A Nerudová přispěchala s komentářem na Twitteru.

Protože kandidátka na prezidentku autorovi této glosy v minulosti několikrát kladla na srdce, že si cení důkladného a nezkráceného citování, její tweet uvádíme celý: „Logický důsledek šetření, které jsem ještě v pozici rektorky iniciovala v momentě, kdy se objevila první podezření. Věřím, že se Provozně-ekonomická fakulta poučí, k událostem se postaví čelem a akreditaci brzy získá zpět.“ Co slovo, to perla. Pár vět, které rozčílily nemálo učitelů i studentů na „Mendelce.“

Tweet Nerudové vyznívá, jako by to byla ona, kdo daný skandál odhalil. Kdo problém napravil. Kdepak. Na chyby jí řízené instituce museli upozornit experti ze zahraničí. A v Česku na věc kompetentní úřad upozornil rovněž externí odborník, historik Petr Kreuz.

Pokud jde o nápravu, tak s ní má nyní dost práce nový rektor, který se funkce ujal týden od propuknutí aféry. Ten asi na rady Nerudové také není zrovna zvědavý.

Nabízí se otázka: Kdo ano? A pokud je takových dost, bude to stačit na zvolení prezidentkou?