První německé „státní“ konopí míří do lékáren

V Německu sklidila kanadská firma Aphria RX první dávku konopí, jež míří do lékáren. Cena je stanovena v přepočtu na 110 korun za gram. Může německý příklad sloužit jako vzor pro český trh?

První německé „státní“ konopí míří do lékáren
Konopí, ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Němečtí propagátoři využívání konopí ve zdravotnictví slaví důležitý milník. Po několika letech od legalizace lékařského konopí v Německu, ke které došlo v roce 2017, do lékáren míří první várka konopí, které bylo vypěstováno na německé půdě.

Prvních padesát kilogramů konopí bylo sklizeno na plantáži v Neumünsteru na severu Německa. Vlastní ji nicméně kanadská firma Tilray, jež patří k největším producentům lékařského konopí na světě, prostřednictvím firmy Aphria RX. Její vedení už oznámilo, že se jedná pouze o „ochutnávku“ a produkci hodlá do dvanácti měsíců zvýšit na jednu tunu, tedy dvacetkrát.

Státem posvěcená pěstírna podléhá přísným bezpečnostním opatřením. Rostliny konopí jsou kultivovány v areálu za vysokou betonovou zdí s ostnatým drátem. Pěstování lékařské marihuany je v Německu stále přísně sledováno a podléhá dohledu Spolkového institutu pro léčiva a lékařské výrobky (BfArM). První dodávky „státem dotované“ drogy budou k mání v lékárnách pouze na předpis pro pacienty, kteří trpí bolestmi, případně anorexií.

Státní Konopná agentura, jež spadá pod  BfArM, je zodpovědná za kultivaci a sklizeň konopí. Stanovila také cenu ve výši 4,3 eura za gram, což je méně než současná tržní cena. Měla by se tím zvýšit dostupnost konopí pro pacienty. Pro následující čtyři roky si úřady objednaly přes deset tun konopí. 

Pomalý rozjezd

Jak je rozjíždění státem kontrolovaného konopného byznysu časově náročný proces, ukazuje to, že institut už v roce 2019 vybral tři firmy, které mají lékařské konopí na trh dodávat. Kromě Aphria RX to je i další kanadský producent Aurora Cannabis, jen startup Demecan pochází z Německa. Kdy začnou dodávat na trh domácí „trávu“ další dva výrobci, není podle webu Deutsche Welle jasné. Aurora konopí dováží z Kanady a Demecan doufá, že produkci rozjede během letošního třetího kvartálu a pak co nejdříve sklidí.

Původně se čekalo, že první balíčky s konopím produkované přímo v Německu budou v lékárnách dostupné do konce roku 2020. Pandemie covidu ale rozjezd výroby zbrzdila. I proto je první várka vnímána jako symbolický počin pro další rozvoj největšího evropského trhu, uvedl analytik pro konopný trh Alfredo Pascual ze společnosti Seed Innovations. Neexistují ale žádné záruky, zda se dodávky německého konopí budou zvyšovat podle plánů producentů. 

Poptávka po konopí nicméně v sousedním státě roste. Loni se do země legálně dovezlo 9249 kilogramů lékařského konopí. Odhaduje se, že jej užívá okolo 90 tisíc pacientů. Šéf Německé asociace průmyslového konopí Jürgen Neumeyer doufá, že první německé konopí dodá pozitivní signál celému sektoru a lékaři jej začnou předepisovat častěji. Nicméně je skeptický v tom, že by poptávku mohli uspokojit němečtí pěstitelé. Spíše podle něj bude stoupat dovoz lékařského konopí. 

Spor o cenu

Nyní se vede diskuse o tom, zda je státem stanovená cena přiměřená. Ještě v roce 2019 se kanadská marihuana dovážela v ceně 8,8 eura za gram, což je dvojnásobek ceny německého konopí. BfArM dokonce stanovil velkoobchodní cenu pro lékařské konopí pěstované v Německu na 2,3 eura (korun) za gram. 

Stephan Kramer z firmy Heyday, která je velkoobchodním dodavatelem zboží pro lékárny, přiznal, že by regulovaná cena mohla maloobchodní ceny konopí v lékárnách v následujících měsících snížit. Samotná firma konopné produkty dováží z Portugalska, protože tam jsou ideální klimatické podmínky pro pěstování konopí a také nižší náklady na pracovní sílu. 

V Česku se lékařské konopí smí předepisovat už od roku 2013. Teprve v roce 2020 ale došlo ke stanovení úhrady 90 procent ceny konopí vydaného v lékárně ze zdravotního pojištění. Loni tak prodej lékařského konopí vzrostl na 67 kilogramů ze 17 kil v roce 2019. Užívá jej necelá tisícovka pacientů. 

Jediným domácím dodavatelem konopí je firma Elkoplast Slušovice a cena za gram se pohybuje mezi 170 a 250 korunami. V červnu prošla sněmovnou novela o návykových látkách, jež umožní dodávat do lékáren konopí od většího množství producentů. To by mělo cenu snížit a zvýšit dostupnost lékových forem, například konopného extraktu. 

Poslanci naopak nesouhlasili s pozměňovacími návrhy Pirátů, aby se lidem umožnilo pěstovat konopí pro lékařské účely doma v maximálním množství tří rostlin. Ministr Adam Vojtěch to odmítl s tím, že nebude kontrola, co konopí obsahuje.