První byla lanovka

Luxusní karlovarský lázeňský hotel Imperial slaví letos 110. výročí otevření

První byla lanovka
Luxusní hotel Imperial byl od počátku zaměřen na mezinárodní společenskou smetánku. | Brück & Sohn

Na přelomu 19. a 20. století zažívaly Karlovy Vary své zlaté časy. Do lázní proudily desítky tisíc hostů ročně a hotely praskaly ve švech. V tu dobu přišel místní bankéř a podnikatel Alfred Schwalb s plánem na vybudování luxusního hotelu pro mezinárodní společenskou smetánku. Jelikož údolí říčky Teplé už bylo hustě zastavěno, vybral si místo na výšině nad lázněmi. Pohled dolů mu prý učaroval.

Sám ovšem neměl na tak náročný projekt dostatek financí, většina lidí včetně městské rady navíc považovala jeho plán za utopii. I tak se mu podařilo na svou stranu získat lorda Westburryho, kterému se v mezinárodních kruzích přezdívalo „hotelový Richard“. S jeho pomocí dal dohromady potřebný kapitál, takže mohl v roce 1905 dokončit výkup pozemků.

Zásadním problémem ovšem bylo, že na místo nevedla žádná komunikace. A tak investor napřed nechal vybudovat lanovku, posléze silnice a až potom se vrhl na stavbu hotelu. Lanovka funguje dodnes. Její spodní zastávka je kousek od Vřídelní kolonády. Celá vede tunelem, je dlouhá 127 metrů a je považována za nejstrmější pozemní lanovku v republice. Po svém zprovoznění vozila lidi i stavební materiál. Původně vedly k Imperialu lanovky dvě, ale ta mladší byla v roce 1959 kvůli špatnému technickému stavu zrušena.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit