Vybrané články
z týdeníku The Economist

Průšvih Biden style

Všechny chyby americké administrativy nesou prezidentovy otisky

Průšvih Biden style
ilustrace | Vojtěch Velický

Ukazuje se, že Boris Johnson řídil svůj úřad v Downing Street 10 tak, jak se sám chová: chaoticky, proti pravidlům a s náklonností k chlastu. Britský premiér mohl sotva dělat něco jiného. Vlády neomylně odrážejí styl a osobnost svých vůdců. Platonovo město bylo vnější formou vladařovy duše. Středověký stát byl totožný s osobou krále. A duchem této tradice se řídí i americké administrativy, jež sídlí ve vládní budově, která je jim (stejně jako Downing Street) zároveň domovem.

Bílý dům George W. Bushe byl – stejně jako on – vesele optimistický a hrubě antiintelektuální, vždy nakloněn akci před rozmýšlením. Za Baracka Obamy byl Bílý dům veskrze intelektuální, uhlazený a do sebe zahleděný. Ve srovnání s administrativou Donalda Trumpa vypadá i fungování Johnsonova týmu jako kvakerský čajový dýchánek.

Z toho pohledu je Bidenův tým ohromným zlepšením. Členové administrativy jsou, stejně jako on sám, plně kvalifikováni pro svou práci. Nemají tendenci neustále fixlovat, lhát a pouštět informace. Když minulý týden skončil ve funkci hlavního vědeckého poradce Eric Lander (za šikanózní výroky), byl to první podobný prohřešek za dvanáct měsíců. Slušnost a profesionalita špiček prezidentova týmu vrhají velmi dobré světlo i na Bidena osobně, protože mnozí z nich pro něj pracují už roky. Týká se to třeba šéfa jeho štábu Rona Klaina nebo poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana. Přes veškeré silné stránky se však zdá, že má Bidenův Bílý dům tendenci opakovat stále stejné chyby.

Nedůtklivost a vzdor

Vezměte si jeho největší dosavadní botu – loňský chaotický odsun z Afghánistánu. Projevily se při něm tři slabiny, které jsou pro 79letého prezidenta charakteristické. Zaprvé, jako mnoho lidí jeho věku a životních zkušeností má sklon držet se zastaralých postojů. Své rozhodnutí stáhnout vojáky například odůvodňoval neochotou posílat další Američany na smrt, přestože v Afghánistánu v boji už víc než rok žádný Američan nezahynul.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit