Průmyslová výroba padá. Ale ne ve všech odvětvích

Papírenský, potravinářský a farmaceutický průmysl v březnu navzdory útlumu ekonomiky rostly.

Průmyslová výroba padá. Ale ne ve všech odvětvích
ilustrační foto | Michal Čížek

Omezení výroby po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření čínské chřipky vážně zasáhlo český průmysl. Průmyslová produkce v březnu 2020 klesla v meziročním srovnání o 10,8 procenta, což není velké překvapení. Nečekané může být spíše to, že i v krizové situaci si některá odvětví polepšila.

Jak vyplývá z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem, papírenský průmysl zaznamenal v březnu meziroční nárůst produkce o 13 procent. O něco pomaleji rostlo i odvětví zpracování dřeva. O necelých sedm procent se oproti loňskému březnu zvedla výroba potravin a léčiv.

Naopak na celkovém poklesu měla největší podíl padající výroba automobilů (meziročně o téměř 26 procent), průmyslových strojů a zařízení a také výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů. Tržby průmyslových podniků v běžných cenách meziročně klesly o 9,5  procenta. Vývoz se snížil o téměř 12 procent, naopak propad dodávek na domácí trh byl poloviční – minus šest procent.

Jak upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler, tuzemská průmyslová výroba klesla méně, než analytici odhadovali. Stejně tak je zatím propad mírnější než za minulé krize; na počátku roku 2009 průmyslová produkce v Česku padala v meziročním srovnání o více než 20 procent. „Je pravděpodobné, že dubnový pokles průmyslu se bude pohybovat v obdobné intenzitě. To však nebude vzhledem k zastavení výroby v automobilkách až tak překvapivé,“ dodává Jakub Seidler.

Současně se ukazuje, jak úzce je český průmysl propojen s německým. Březnový pokles výroby v Německu byl podobný jako u nás, konkrétně minus 11,6 procenta. Propad výroby v automobilovém průmyslu u západních sousedů přesáhl 31 procent.

Vývoj českého průmyslu za březen 2020
Obor průmyslu Meziroční změna produkce (v %)
Výroba papíru 12,9
Zpracování dřeva 8,8
Potravinářský průmysl 6,9
Výroba léčiv 6,5
Výroba ostatních dopravních prostředků -1,1
Hutnictví a slévárenství -4
Chemický průmysl -4,2
Výroba oděvů -4,4
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla -5,8
Výroba elektrických zařízení -8,9
Gumárenský a plastikářský průmysl -10,8
Výroba nábytku -11,6
Těžba a dobývání -15,4
Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů -15,8
Výroba textilií -17,4
Výroba strojů -17,9
Výroba motorových vozidel -25,8
Obuvnický průmysl -28,1