Proti roušce, proti všem. A hlavně proti všemu

Na Staroměstském náměstí se v neděli sešli pomatení popírači všeho. Ti žijí v každé zemi a nejde s nimi nic moc dělat, kromě ostrého odmítnutí.  

Vláda Andreje Babiše fatálně selhala v komunikaci koronaviru a selhává v ní nadále. Je tak její vinou, že část veřejnosti přijatá opatření zpochybňuje, nevěří jim, a boj s čínskou chřipkou se proto komplikuje. Z nedělních výtržností následujících po dvoutisícové demonstraci odpůrců restrikcí však kabinet vinit nelze. 

Na Staromáku se sešla pestrá směs exotů všeho druhu, od neonacistů, fotbalových chuligánů, pomatených ezoodpíračů očkování, extrémních levičáků odmítajících jakoukoli formu vlády, fanoušků Ruska s exekucemi na krku až po ty, kteří z nedostatku jiných příležitostí nevěděli, jak jinak strávit víkend. Z pozadí jim sekundovaly nejrůznější béčkové celebrity toužící na koronaviru přiživit pohasínající slávu. Této role se přímo na místě ujal bavič Miloš Knor. 

Společné mají jedno. Potřebný adrenalinový „kick“ výjimečnosti a vytržení ze stereotypu života jim dodává odhalování nejbizarnějších spiknutí z nezdrojovaných konspiračních webů. Při každodenní lopotě u pásu v montovně je utěšuje pocit, že právě a jedině oni prozřeli a na rozdíl od ostatních nejsou ovce, což se v neděli vydali stádně oslavit do centra Prahy. 

Lidé s podobnými myšlenkovými pochody se vyskytují v každé společnosti a kromě ostrého vymezení s nimi nelze asi nic dělat. Ukazuje to i dění v zahraničí. Třeba Německo zvládá pandemii mnohem lépe než Česko a s mnohem menšími restrikcemi. Násilničtí odpírači roušek se však v Berlíně srocují už od jara. 

Stejně jako tady i v Německu svedla pandemie nesourodou skupinu, která má společné jen to, že byla vždy proti všemu, od uprchlíků po pesticidy. Kdyby dnes nedemonstrovali proti rouškám, demonstrovali by proti řízené invazi lidožravých sýkorek koňader. 

Demonstrace na Staroměstském náměstí

+18

Je tak správné, že premiér i prezident nepokoje odmítli, byť hradní mluvčí Jiří Ovčáček se vyjádřil velmi opatrně a vymezil se jen vůči násilným chuligánům a těm, kteří nedodržovali protivirová opatření, nikoli vůči demonstraci jako celku. Je totiž jasné, že politicky demonstrace Andreje Babiše poškodí, stejně jako Miloše Zemana. 

Minimálně ta část konspirátorů, která si libuje v teorii řízeného plánu zničení Evropy koordinovaným přistěhovalectvím, mohla doposud díky protiimigrační rétorice v obou politicích vidět zastánce. Nově však u nich Babiš i Zeman spadli do stejné škatule jako George Soros či Bill Gates. Jejich hlasy nejspíš získá Tomio Okamura, talentovaný sběrač voličského odpadu.