Proti Googlu. Menší vyhledávače žádají Brusel, aby zakročil proti monopolu

Vymáhání nových pravidel na největším internetovém vyhledávači vázne, tvrdí rivalové. Zasáhněte, žádají evropské zákonodárce.

Proti Googlu. Menší vyhledávače žádají Brusel, aby zakročil proti monopolu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Americký DuckDuckGo, německá Ecosia a francouzské firmy Qwant a Lilo vyzvaly Evropskou unii, aby postupovala tvrději proti Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, v otázce zneužívání monopolu. Ve společném dopise adresovaném Evropskému parlamentu si stěžují, že Google stále zneužívá svého výsadního postavení ve svém mobilním operačním systému Android, aby upevnil dominanci na trhu.

Evropská komise přitom v roce 2018 rozhodla o přelomové a rekordní pokutě pro Google ve výši 4,24 miliardy dolarů (110 miliard korun) právě za nekalé praktiky v rámci dominantního tržního postavení Androidu. Jen rok předtím musel Google zaplatit za podobné prohřešky pokutu 2,42 miliardy eur.

Google byl donucen ke změnám systému a před čtyřmi měsíci oznámil, že konkurenci v Evropě umožní stát se výchozím vyhledávačem v telefonech a zařízeních s Androidem. Klid ale díky tomu mít nebude.

Čtyři menší vyhledávače totiž tvrdí, že k žádným zásadním změnám nedojde. Ani nemůže. „Vzhledem k přetrvávajícím omezením nevěříme, že se poměry na trhu nějak výrazně změní,“ uvádějí konkurenti Googlu v dopise. Vadí jim například to, že menu, v němž lze nastavit jiný výchozí prohlížeč, není dostupné v systému Chrome (který vlastní také Google) a uživatelům jsou jiné varianty než Google nabídnuty jen jednou.

Menší společnosti požadují od evropských zákonodárců, aby vymáhali pravidla nastavená v nařízení Digital Markets Act (DMA), které představila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v rámci regulace digitálního trhu. Ta by měla zajistit lepší příležitosti pro menší technologické firmy a omezit dominanci „big techu“. K jejich definitivnímu schválení by mělo dojít v roce 2023, menší firmy ale chtějí, aby se podle nich zákonodárci řídili už teď.

Zmíněný americký vyhledávač DuckDuckGo je ve světě stále populárnější, zakládá si na širších možnostech ohledně nastavení internetové bezpečnosti. Uživatelům umožňuje snadnější mazání údajů o prohlížení či souborů cookies.