Prostředníček komunistům

O co jde komunistům? O zastavení a odložení modernizačních armádních projektů.

Na rozpočtu, který prošel na konci minulého týdne Sněmovnou s odřenýma ušima, je špatné skoro všechno a málokoho v ekonomické obci nechává klidným. Všimnout bychom si ale měli jedné zvláštní politické hry, která se kolem sněmovního vyjednávání sehrála v režii KSČM.

Ta od samého počátku požadovala seškrtání rozpočtu ministerstva obrany o deset miliard korun a jejich převedení do kapitoly všeobecná pokladní správa. Andrej Babiš tak dlouho odmítal, až nakonec musel couvnout a komunistům ustoupit.

Skutečný cíl, jehož chtěla KSČM dosáhnout, je jen a pouze zastavení a odložení modernizačních projektů. Před spuštěním je nákup houfnic, dokončit se má tendr na bojová vozidla pěchoty a zásadní modernizací s radary z Izraele má projít protivzdušná obrana státu. Jsou to kontrakty za mnoho desítek miliard, ale těch deset na rok 2021 je nezbytných, aby se celý projekt spustil. Jinak hrozí jeho odložení, protože na podzim jsou volby a s novým vedením ministerstva obrany by se mohly soutěže revidovat, rušit, vyhlašovat znovu atd.

V čím zájmu je zpomalení modernizace armády a její ponechání na technice 40 a více let staré, je celkem zřejmé. Zda komunisté takto postupovali ve své víře v pacifismus, nebo jejich funkcionáři vyhlížejí nějaké trafiky, až se partaj odebere do mimoparlamentní bezvýznamnosti, jasné není. Jasné však je to, že bizarní způsob projednávání letošního rozpočtu jim v tom udělal pěkný škrt přes veškeré plány.

V nejbližších dnech bude s vysokou pravděpodobností schválen daňový balíček se snížením daně z příjmu. Navíc v lednu přidá ministerstvo financí novou prognózu ekonomického vývoje, která docela zásadně modifikuje očekávatelné příjmy a výdaje. Takže během pár týdnů projde rozpočet obřími úpravami, včetně celkového salda. A ke schválení úprav už Babiš nebude potřebovat komunisty, protože mu to odmává ODS kvůli své vysněné a značně nemoudré patnáctiprocentní dani. Že přitom přesune miliardy na zbrojení zpátky, je celkem jasné.

Babiš tak může ukázat komunistům prostředníček. Ale to je tak jediné pozitivum na celém hospodaření české vlády.