Program Covid II je na roztrhání. Jak nepodcenit přípravu?

Právníci z advokátní kanceláře Frank Bold radí, na co si při žádosti o čerpání z programu Covid II dát pozor.

Program Covid II je na roztrhání. Jak nepodcenit přípravu?
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

Podnikatelé mají od 2. dubna možnost získat záruku za úvěry a příspěvek na úhradu úroků u komerčních bank v programu Covid II. Objem programu je až 30 miliard korun, které spravuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Jedním z nejčastějších dotazů na právní poradnu Frank Bold je právě tento program. Pojďme se na něj tedy podívat blíž.

„Spousta podnikatelů se v podmínkách programu neorientuje, rychlost podání žádosti přitom bude pro úspěch čerpání z programu zcela zásadní. V prvním kole programu Covid byly za rekordní dobu přijaty žádosti ve výši přes deset miliard korun a program byl uzavřen po pouhých čtyřech dnech,“ říká Pavel Franc, ředitel advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Banky budou při schvalování úvěrů opatrné

Na co se tedy připravit a co rozhodně nepodceňovat? Program Covid II je určen živnostníkům, malým a středním podnikatelům, kteří museli omezit nebo zastavit provoz kvůli opatřením proti šíření koronavirové infekce. ČMZRB jim poskytne záruku na provozní úvěry ve výši od deseti tisíc do 15 milionů korun a bude krýt až 80 procent komerčního úvěru. Délka trvání bude až tři roky. Pozor však dejte na to, že příspěvek na úhradu úroků bude činit maximálně jeden milion korun. 

Zaručovaný úvěr mohou podnikatelé využít na úhradu provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájem nebo dodavatelsko-odběratelské faktury. „Rozhodně nejde o dotační program, ale o možnost čerpat úvěr firmou, která byla úvěrována před vypuknutím koronavirové infekce. Pozor byste si měli dát i na podmínky programu – netýká se totiž například území hlavního města Prahy,“ říká Pavel Franc.

Pokud plánujete o Covid II zažádat a ještě úvěr u banky nemáte, začněte s ní jednat co nejdříve, radí právníci. Podmínkou podání žádosti je totiž potvrzený souhlas banky, že budete mít možnost u ní čerpat úvěr, pokud záruku z programu získáte. „Máme informace z trhu, že rozhodně ze strany bank nepůjde o samozřejmost,“ vysvětluje Franc.

Banky budou podle expertů řešit především zhoršenou situaci současných klientů a budou pečlivě vážit možná rizika u nových klientů s novými úvěry. Hlavním parametrem pro poskytnutí úvěru bude schopnost úvěr po odeznění krize řádně splácet. Schválení záruky v rámci programu Covid II tedy nebude automaticky znamenat, že vám komerční banka schválí úvěr, o který si žádáte.

Právníci Frank Bold upozorňují i na další faktory, které postoj bank ovlivňují: „Na jednotlivé úvěry se vztahuje 80procentní krytí ČMZRB, vedle toho však existuje další kritérium, které komerční banky svazuje ve vztahu k ČMZRB. Banky mohou počítat s plněním pouze části z celkového portfolia zaručovaných úvěrů.“

Co to znamená pro žadatele? Jednoduše řečeno, čím více úvěrů se zárukou Covid II bude uplatňovat záruku vůči ČMZRB, tím menší procento banka od ČMZRB dostane. O to opatrnější tedy bude při schvalování zaručovaných úroků. „Konkrétní podmínky stanoví dohoda mezi jednotlivou spolupracující komerční bankou a ČMZRB, ale předpokládáme, že banky budou spíše konzervativně kalkulovat s nižší variantou zajištění,“ dodává Franc.

Žádost o Covid II není dobré podcenit

Štěstí přeje připraveným a u Covid II to platí dvojnásob. Rozhodně nejde jen o rychlé vyplnění formulářů žádosti ČMZRB. Pro Covid II si například musíte připravit ekonomickou rozvahu za poslední tři roky, ve které zohledníte dosavadní výsledky za rok 2020 a výhled na tři roky ve formě výsledovky a rozvahy. „Z plánu musí být patrné, že vaše cash flow bude dostatečné pro řádné splacení úvěru,“ podotýká Pavel Franc, ředitel Frank Bold.

Čtěte další díly naší poradny:

Autoři působí v právní poradně Frank Bold