Profesor Flegr a chrám zkázy

Člověk nemusí být datový analytik, aby pochopil, že podzimní vlna koronavirové epidemie je již na ústupu.

Od počátku listopadu prudce klesá počet nově nakažených, mírnější snížení se projevilo také u vážně nemocných, kteří potřebují lékařskou péči. Kleslo i magické číslo R. Teď je ten správný čas začít opatření uvolňovat. Jenže to bychom nesměli být v Česku, které svým strašením děsí novodobí věrozvěsti zhouby lidstva.

Budiž, jisté opatrné krůčky se odehrály. Do škol opět smějí chodit žáci prvních dvou tříd základních škol a všech ročníků škol speciálních. Plus pár detailů, mezi něž patří znovuotevření psích salonů. Jenže i tato skromná opatření dokázala rozlítit skalní příznivce boje proti koronaviru za každou cenu. 

Extrémní názory má parazitolog Jaroslav Flegr, který – navzdory příznivým číslům – straší dalším skokovým růstem počtu obětí koronaviru. Současně vládu obviňuje, že se snaží skutečný stav epidemie před občany skrývat. Také odvolaný ministr zdravotnictví Roman Prymula se činí a začíná rozdávat rozumy, že na rozvolňování je brzy a že se otevřené školy stanou „tikající bombou“.

Kupodivu nikdo moc neřeší osud stovek tisíc majitelů a zaměstnanců restaurací (výdejní okénka jsou jen slabou úlevou), kaváren, obchodů s oděvy a obuví, knihkupectví, kadeřnictví a mnoha dalších provozoven. Vláda je v polovině října odřízla od zdroje výdělku a nabízí jen slabou finanční kompenzaci. Obnovení jejich plného provozu je stále v nedohlednu. Lidé typu Flegra a Prymuly k tomu svým veřejným působením mohutně přispívají.

Není možné zaměřit se jen na řešení jednoho problému a ty ostatní ignorovat. Další měsíce s omezením podnikání sice mohou přispět k boji s epidemií, ale dostanou nás do stavu, kdy stovky tisíc Čechů budou přežívat o chlebu a vodě nebo budou tak zadluženy, že se stanou terčem zájmu exekutorů. Abychom nakonec nedopadli jako v tom otřepaném doktorském vtipu: Operace proběhla úspěšně, ale pacient zemřel.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní