Prodloužená ruka Hradu

Odvolaný ministr zdravotnictví se sešel s prezidentem a začal kritizovat Babišovu vládu.

Když se před pár dny sešel bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s prezidentem Milošem Zemanem, nedávala jejich schůzka na první pohled velký smysl. Podle exministra si oba muži povídali o šíření covidu-19, jenže Prymula také přiznal, že je soukromá osoba bez angažmá ve státní sféře, takže zase tolik podrobností o koronaviru v Česku nemá a vliv na opatření proti nákaze už vůbec ne. Záležitost s Hradem se začala vysvětlovat vlastně až nyní, když Prymula začal střílet do Babišovy vlády.

Prymula kritizoval návrat dětí do škol, který odsouhlasil Babišův kabinet. Je také pro testování žáků i učitelů, což ministr školství Robert Plaga nechce. Přitom nejde o maličkost. Téma dětí a škol je extrémně sledované, podle průzkumů jde o jednu z věcí, které veřejnost na současné situaci pálí nejvíce. Prymula si vybral strategicky dobře. 

Vláda si jeho vyhazovem zjevně vytvořila silného nepřítele, notabene s velkou podporou z Hradu (u prezidenta se Prymula těší velké oblibě, Miloš Zeman mu také udělil státní vyznamenání).

Exministr zdravotnictví má vládě co vyčítat. Je přesvědčen, že prozrazení nešťastné schůzky v zavřené restauraci na Vyšehradě na něj někdo záměrně ušil. Sám odejít proto nechtěl a premiér ho musel odvolat. Místo ve státní sféře jako po svém prvním odchodu z pozice náměstka ministerstva zdravotnictví také nedostal.

Z Romana Prymuly se tak stává prodloužená ruka Hradu. Volný hráč s dobrým potenciálem, na kterém navíc ještě pracuje. A stejně jako nejdřív nedávala smysl jeho schůzka se Zemanem, ještě před pár dny také nedávaly smysl teorie o úřednické vládě, kterou si chce prezident Zeman v lednu sestavit. Zeman sám je dokonce přímo popřel, ale tah Prymulou by jim mohl nahrávat.

Cesta k přechodné vládě ale není lehká a Zeman by ji opravdu velmi těžko skládal. To, oč mu jde, je systémem řízeného vypouštění informací vytvořit tlak na premiéra Andreje Babiše. Ti dva zase nejsou takový tandem. Babiš je pro Zemana pragmaticky vybraná nejlepší volba a přátelství platí jen do té doby, než najde jinou. A podpora také dost závisí na ochotě Babiše plnit Zemanova přání.

K jejich plnění nastal podle prezidenta ten správný čas. Babišovi právě přinesl složku na šéfa BIS Michala Koudelku a čeká, že premiér nepohodlného šéfa rozvědky, který varuje před vlivem Číny a Ruska, odvolá. Na jednu stranu by člověku začalo být v té situaci Babiše líto, ale na druhou si to zaslouží.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní