Proč volit Trumpa

Amerika nejspíš nebude díky svému 45. prezidentovi „znovu skvělá“, ale to neznamená, že Trump udělal úplně všechno špatně.

Proč volit Trumpa
Odmyslíme-li si bizarní balast Trumpova vystupování, zůstává obrázek Spojených států, které razantně snižují svoji ekonomickou, diplomatickou i vojenskou angažovanost ve zbytku světa. A to se mnoha jeho stoupencům líbí. | Profimedia.cz

To bude krátký článek, řeknete si při pohledu na titulek. Téměř jednohlasný mediální konsenzus říká, že Donald Trump je nejhorším prezidentem, jakého kdy Spojené státy měly. Jeho styl vládnutí však vydráždil mnohé jeho kritiky natolik, že přehlížejí i jeho úspěchy. Některé jsou nevyhnutelně dílčí, jiné jsou zřejmé jen ve srovnání s jeho předchůdci, ještě další jsou sporné, ale existují. 

Na domácí scéně hrají prim dvě otázky, pandemie a ekonomika. Jestliže pozdní – a mnohdy slabomyslná – reakce na šíření nákazy Trumpovi žádné body vynést nemohla, stran ekonomiky to není tak jednoduché. Prezident svoji politiku postavil na masivních daňových škrtech a souběžném tištění peněz ostopéro (obvykle se dočtete o „maximálně uvolněné monetární politice“, což je totéž). Ve druhém bodě mu měl být nápomocen šéfguvernér Fedu Jay Powell. Vyklubal se z něho ovšem člověk zdrženlivý, který některé hrany Trumpových nejdivočejších záměrů obrousil.

Hlavní je mít džob

K tomu je třeba přičíst efekt, jímž na americkou ekonomiku působí Trumpova zahraniční politika. Jeden z jejích zásadních deklarovaných úkolů, snížení obrovitého záporného salda obchodu s Čínou, zůstal zhruba tam, kde byl před čtyřmi lety – na nule. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit