Vybrané články
z týdeníku The Economist

Proč Rusové neblokují GPS na Ukrajině

Rusové mají zbraně a technologie, jimiž by měli být schopni satelitně naváděné střely a granáty eliminovat. Zatím je však téměř nevyužili.

Proč Rusové neblokují GPS na Ukrajině
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vzorec kráterů na Antonovského mostě v Chersonu na jihu Ukrajiny ilustruje sílu přesných střel. Ukrajinští vojáci, kteří se snaží město vyrvat z rukou ruských sil, most, jenž představuje jednu z pouhých dvou hlavních přístupových cest do města přes řeku Dněpr, úspěšně zneprůchodnili. Stačilo jim k tomu pár střel vypálených z amerického salvového raketometu HIMARS, který využívá k navádění na cíl systému GPS. Ten je ve válce mocnou zbraní, ale nepřítel jej často dokáže zneškodnit. Proč tedy Rusové podobným úderům nezabrání?

Globální polohový systém NavStar GPS vyvinulo v sedmdesátých letech americké vojenské letectvo. Byl to první systém, který poskytoval přenosnou a přesnou navigaci kdekoli na planetě. Přijímač dostává přesné časové signály z několika satelitů a triangulací z nich vypočítává polohu. Střely naváděné GPS v americkém arzenálu téměř kompletně nahradily nenaváděné bomby. Mnoho dalších zbraní, raketami počínaje a dělostřeleckými granáty konče, rovněž využívá k zaměření cíle GPS.

Většina ukrajinské výzbroje je starší ruské výroby a není tak pokročilá. Amerika a další spojenci však Ukrajincům dodávají rakety a dělostřeleckou munici naváděnou GPS. Je to drahá technologie, ale téměř zaručuje přesný zásah, pokud tedy cíl není v pohybu a je známa jeho poloha.

Vzdálené světlomety

Systém GPS je však zranitelný. Jeho satelity krouží ve vzdálenosti dvaceti tisíc kilometrů kolem Země, ale jejich vysílače nejsou o mnoho silnější než čelní světla automobilu. Jejich signály lze rušit rádiovými vysílači pracujícími na stejné vlnové délce. Některé GPS signály se blokují obtížněji než jiné. Vojenské GPS přijímače používají takzvaný „M-kód“, tedy signál určený výlučně pro armádu.

Některé přijímače mají navíc elektronické filtry, které dokážou oddělit signály od ruchů, a směrové antény, aby snímaly jen signály ze satelitů. Americké zbraňové systémy, jako jsou raketomety HIMARS, disponují navíc záložním inerčním naváděním, které měří zrychlení, a používají je k extrapolaci vzdálenosti a směru palby. Tento systém se zapne, pokud selže navádění přes GPS.

Dana Goward, prezident společnosti Resilient Navigation and Timing Foundation a člen poradního orgánu americké vlády pro GPS, se přesto domnívá, že by Rusové mohli přesnou střelbu na Ukrajině blokovat účinněji. Podle jeho názoru je možné, že si šetří některé kapacity pro případ možného konfliktu s NATO.

Vysoce účinná rušička je rádiový ekvivalent majáku, což z ní dělá velmi viditelný cíl. Některé ruské jednotky navíc mohou používat GPS místo GLONASS, což je jejich vlastní (ovšem méně spolehlivý) ekvivalent. Britský ministr obrany Ben Wallace navíc zmínil, že někteří ruští piloti si na řídicí panely připevňují komerční GPS přijímače. Kreml se možná rozhod GPS nerušit, aby neuškodil svým vlastním silám.

Alternativa k GPS

Rusko navíc dokáže satelity GPS kompletně vyřadit z provozu, ať už kyberútokem, nebo zásahem rakety. Je však krajně nepravděpodobné, že by přistoupilo k tak drastickému kroku jen proto, aby překazilo Ukrajincům útoky. Útok na GPS by byl útokem na Ameriku, a tudíž rizikem zatažení NATO do konfliktu.

Amerika navíc už dlouho vyvíjí alternativy k satelitní navigaci, aby dané riziko minimalizovala. V červnu otestovala na bombardéru B-2 systém zvaný RATS. Většina takových systémů využívá letecký radar k přesnému určení polohy porovnáním krajiny pod sebou s mapou, jedná se o podobnou metodu, jako je TERCOM, který se už desítky let používá u raket s plochou dráhou letu.

Pokud Ukrajina dostane z USA a Británie další raketomety s GPS naváděním, je možné, že se je Rusové začnou víc snažit rušit. Prozatím však satelitně naváděné střely zasahují cíle s působivou přesností.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.