Proč platí výhody pro respirátory z Číny, ptají se čeští výrobci

Vláda zrušila DPH i na výrobky, které v EU neprošly testy

Proč platí výhody pro respirátory z Číny, ptají se čeští výrobci
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před pár dny oznámila zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory, udělala si pár nových nepřátel. Jsou z řad českých výrobců, kteří už poněkolikáté poznali, že je kabinet v krizi nepodrží. Vadí jim, že nulové DPH platí i pro výrobky vyrobené v zahraničí, třeba podle čínských norem.

Konkrétně jde o respirátory KN95 a N95, tedy výrobky certifikované podle čínské a americké normy, které nemají glejt EU. „Není to poprvé. V průběhu celého loňského roku vláda opakovaně upřednostňovala nákupy čínských respirátorů pochybné kvality s nejnižší cenou.  A to zejména tím, že do vypsaných veřejných zakázek stavěla na stejnou úroveň FFP2, KN95 a N95. Týkalo se to jak konkrétních veřejných zakázek ministerstva vnitra, tak ministerstva průmyslu a obchodu prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv,“ kritizuje Martin Trojan, obchodní ředitel společnosti Moldex z Ústí nad Orlicí.

Respirátory necertifikované v EU měly na začátku pandemie výjimku, aby se Evropa co nejvíce zásobila, byť za cenu toho, že zboží neprošlo kompletní sérií testů. Výjimka ovšem vypršela loni 15. června a od té doby je možné na dané respirátory pohlížet jako na nelegální.

Osvobození od 21 procent DPH platí od středy 3. února. Schillerová už dříve apelovala na výrobce a prodejce, zejména řetězce, aby zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky. Zrušení daně je z evropského hlediska mimořádné a platit má pouze dva měsíce. Dopad na rozpočet bude podle ministerstva financí v řádu několika desítek milionů korun, maximálně nízkých stovek milionů korun. Ekonomové hovoří o částce převyšující miliardu korun.

Výrobci masek se kromě podpory evropsky necertifikovaných respirátorů pozastavují i nad i zrušením daně u takzvaných filtračních polomasek. V češtině jsou totiž označením pro prostředek profesionální a opakovaně použitelné ochrany dýchání zakrývající nos i ústa. Polomasky se skládají z těla masky a vyměnitelných nebo integrovaných filtrů.  Jedná se o kompaktnější variantu k profesionální celoobličejové masce. 

„Otázkou je, jestli má ministerstvo na mysli skutečně i tyto filtrační polomasky, nebo pouze došlo k chybě v terminologii. V případě, že chce podpořit slevou na dani také profesionální řešení ve formě polomasek, proč potom neuvádí ve zvýhodnění také vyměnitelné filtry, bez kterých je většina těchto polomasek nefunkční?“ ptá se Trojan.