Proč platí výhody pro respirátory z Číny, ptají se čeští výrobci

Vláda zrušila DPH i na výrobky, které v EU neprošly testy

Proč platí výhody pro respirátory z Číny, ptají se čeští výrobci
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před pár dny oznámila zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory, udělala si pár nových nepřátel. Jsou z řad českých výrobců, kteří už poněkolikáté poznali, že je kabinet v krizi nepodrží. Vadí jim, že nulové DPH platí i pro výrobky vyrobené v zahraničí, třeba podle čínských norem.

Konkrétně jde o respirátory KN95 a N95, tedy výrobky certifikované podle čínské a americké normy, které nemají glejt EU. „Není to poprvé. V průběhu celého loňského roku vláda opakovaně upřednostňovala nákupy čínských respirátorů pochybné kvality s nejnižší cenou.  A to zejména tím, že do vypsaných veřejných zakázek stavěla na stejnou úroveň FFP2, KN95 a N95. Týkalo se to jak konkrétních veřejných zakázek ministerstva vnitra, tak ministerstva průmyslu a obchodu prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv,“ kritizuje Martin Trojan, obchodní ředitel společnosti Moldex z Ústí nad Orlicí.

Respirátory necertifikované v EU měly na začátku pandemie výjimku, aby se Evropa co nejvíce zásobila, byť za cenu toho, že zboží neprošlo kompletní sérií testů. Výjimka ovšem vypršela loni 15. června a od té doby je možné na dané respirátory pohlížet jako na nelegální.

Osvobození od 21 procent DPH platí od středy 3. února. Schillerová už dříve apelovala na výrobce a prodejce, zejména řetězce, aby zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky. Zrušení daně je z evropského hlediska mimořádné a platit má pouze dva měsíce. Dopad na rozpočet bude podle ministerstva financí v řádu několika desítek milionů korun, maximálně nízkých stovek milionů korun. Ekonomové hovoří o částce převyšující miliardu korun.

Výrobci masek se kromě podpory evropsky necertifikovaných respirátorů pozastavují i nad i zrušením daně u takzvaných filtračních polomasek. V češtině jsou totiž označením pro prostředek profesionální a opakovaně použitelné ochrany dýchání zakrývající nos i ústa. Polomasky se skládají z těla masky a vyměnitelných nebo integrovaných filtrů.  Jedná se o kompaktnější variantu k profesionální celoobličejové masce. 

„Otázkou je, jestli má ministerstvo na mysli skutečně i tyto filtrační polomasky, nebo pouze došlo k chybě v terminologii. V případě, že chce podpořit slevou na dani také profesionální řešení ve formě polomasek, proč potom neuvádí ve zvýhodnění také vyměnitelné filtry, bez kterých je většina těchto polomasek nefunkční?“ ptá se Trojan.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní